Przejdź do zawartości

Jarosław Dąbrowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Jarosław Dąbrowski

Jarosław Dąbrowski (pseud. Łokietek, 1836–1871) – polski działacz niepodległościowy i naczelny dowódca sił zbrojnych Komuny Paryskiej.

  • Francja powinna w swoim interesie – ośmielam się to powiedzieć – wskrzesić powstanie polskie, powstanie większe i rozleglejsze aniżeli powstanie 1863 r.
  • Nie chodźcie tam, wszystko stracone. Zginiecie na próżno. Ja umieram, życie moje nie ma znaczenia. Myślcie tylko o ratowaniu republiki.
  • Zawsze jestem gotów zginąć za moją ojczyznę, lecz nie żyć w niej.

O Jarosławie Dąbrowskim[edytuj]

  • Dąbrowski nadzwyczaj popularny u komunistów. Gdzie się pokaże, krzyczą: Vive la Pologne! W Wersalu oddają mu sprawiedliwość, że się bije jak lew, choć postawę ma muchy (...) – Wróblewski bardzo energiczny. Dąbrowski naczelnym wodzem. Urzęda w rękach Polaków.
  • Nie miał złudzeń, że wersalczycy go oszczędzą. Parokrotnie przecież organizowali nań skrytobójcze zamachy.(...) Generał jest spokojny, zda się obojętny na przeciwności losu. O dziesiątej rano konno, w towarzystwie małej grupki polskich kawalerzystów, na czele kompanii francuskich marynarzy, wkracza na bulwar Ornano. Wątła obrona komunardów chwieje się. W końcu wersalczycy zajmują barykadę na rogu ulic Myrrha i Poissoniers. O pierwszej po południu generał wydaje rozkaz odbicia barykady. Konno, doskonale widoczny, prowadzi marynarzy do ataku. Niemal natychmiast pada trafiony.