Jan Macha

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Ks. Jan Macha (ok. 1940)

Jan Macha (właśc. Jan Franciszek Macha, przyd. Hanik; 1914–1942) – polski ksiądz rzymskokatolicki, sportowiec (szczypiornista), działacz ruchu oporu, zamordowany podczas II wojny światowej w więzieniu przez Niemców oraz błogosławiony Kościoła katolickiego.

  • Jeśli zmartwychwstałeś z Chrystusem, zmartwychwstałeś z grobu zamkniętego przed kamieniem sensu istnienia i chłodu wiary, w którym zapach stęchlizny grzechów dusi życie dzieci Bożych w łasce; jeśli zmartwychwstałeś z tego grobu duszy podczas dobrej świętej spowiedzi wielkanocnej, to twoje Alleluja wydobędzie się z radosnego serca.
  • Myśl o niebie gdy wstajesz ze snu, gdy kładziesz się do łóżka; myśl o niebie gdy klękasz do pacierza, gdy siadasz do posiłku. Myśl o niebie gdy ci wesoło na duszy, byś w weselu nie przebrał miary; myśl o niebie, gdy gniecie cię smutek i trwoga, byś nie stracił cierpliwości i nie zapomniał, że czuwa nad tobą Bóg, który jest ucieczką i mocą naszą i pomocnikiem we wszystkich uciskach naszych. W szczególniejszy sposób myśl o niebie w chwili pokus i doświadczeń, byś nie upadł.