James Gleick
Wygląd
James Gleick (ur. 1954) – amerykański dziennikarz i autor książek biograficznych oraz dotyczących rozwoju nauki i technologii.
- (…) funkcjonuje tradycja pisania o nauce w sposób, który zaciemnia jej istotę, gdyż opisuje naukę jako zbiór gotowych wyników, a nie proces ich zdobywania. (…) Pisząc artykuły do pism naukowych, mamy zwyczaj przedstawiania pracy w skończonej postaci, zakrywamy wszystkie ślady, nie wspominamy o ślepych uliczkach i nie opisujemy początkowych, błędnych pomysłów. (…) Jest bardzo prawdopodobne, że prawda leży tam, gdzie wskazuje modny kierunek badań. Ale jeśli – choć to mało prawdopodobne – leży w kierunku oczywistym z punktu widzenia niemodnej teorii (…), to kto ją znajdzie?
- Źródło: Geniusz. Życie i nauka Richarda Feynmana, tłum. Piotr Amsterdamski, Poznań 1992, Zysk i S-ka, ISBN 8371504268, s. 381.
- Postęp w nauce jest możliwy wtedy, gdy doświadczenie daje wyniki sprzeczne z teorią.
- Źródło: Geniusz…, op. cit., s. 235.
- Rodzice mają zrobić wszystko, co leży w ich możliwościach, żeby dzieci mogły lepiej sprostać światu i ostrej konkurencji z innymi w świecie. Dziecko powinno znaleźć sobie niszę, która pozwoli mu wieść użyteczne i owocne życie.
- Źródło: Geniusz…, op. cit., s. 33.