Jadwiga Emilewicz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
01 Jadwiga Emilewicz.jpg

Jadwiga Katarzyna Emilewicz (z domu Szyler; ur. 1974) – polska politolog i menedżer kultury, w latach 2018–2019 minister przedsiębiorczości i technologii, w latach 2019–2020 minister rozwoju, wiceprezes Porozumienia, posłanka na Sejm IX kadencji.

  • A jakie dawałby pan szanse, że obóz Zjednoczonej Prawicy wprowadzi na wysoką agendę polityczną takie tematy jak jakość powietrza czy energetyka prosumencka? A to właśnie za sprawą takich partii jak nasza te postulaty nie tylko zostały wprowadzone na tę agendę, ale i są realizowane. Z trudem i ciężko, bo to nie są łatwe tematy, ale w sposób systemowy my się nimi zajęliśmy. I to jest właśnie rolą takich partii jak nasza w tego typu obozie politycznym. Jesteśmy jak sekstans na galeonie, czyli małe urządzenie, które opiera się na prawach fizyki i astronomii i sprawia, że ten wielki galeon nie roztrzaska się na najbliższej skale. I taką rolę w tej koalicji konsekwentnie spełniamy.
  • Ani skandal, ani afera. To był wypadek przy pracy. Instytucje państwowe zareagowały właściwie, system bankowy jest bezpieczny.
  • Są dwa "charyzmaty" polityczne: zdobywca i ogrodnik. Jeden bez drugiego nie istnieje. Zdobywca koncentruje się na pozyskiwaniu poparcia, ogrodnik – planuje i realizuje uprawy. Brytyjczycy mają na to adekwatne pojęcia – politics i policy. Ja odnajduję się w ogrodzie, mniej na polowaniu. Oczywiście wiem, jak władzę zdobywać, wywalczyłam, z dużym sukcesem, mandat poselski w Poznaniu. Tyle że dla mnie to jest środek, a nie cel aktywności publicznej.
    • Opis: o sobie
    • Źródło: dziennik.pl, 5 października 2020
  • W tej sprawie najważniejsze jest to, żeby wyjaśnić, jak to się stało. Nie jesteśmy republiką bananową i wszystkie najważniejsze osoby w państwie starają się tę sprawę wyjaśnić. (…) Mamy do czynienia z kryzysem. Nie ze skandalem, bo skandal to jest w alkowie, gdy spotkamy tam kogoś, kto nie powinien się tam znaleźć.