Przejdź do zawartości

Józef Poniatowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Józef Poniatowski

Józef Antoni Poniatowski (1763–1813) – polski generał dywizji, książę, minister wojny i wódz naczelny, marszałek Francji.

  • Bóg mi powierzył honor Polaków, Bogu go tylko oddam.
    • Opis: przypisywane Poniatowskiemu, ale ahistoryczne – według historyków powiedzenie zostało ukute po jego śmierci i jest związane z powstawaniem jego legendy jako bohatera.
    • Źródło: Justyna Czaja, Polskie mity romantyczne w komiksie Ryoko Ikedy „Aż do nieba”, [w:] Joanna Klausa-Wartacz i inni red., Wobec romantyzmu..., Wydawnictwo „Poznańskie Studia Polonistyczne”, Poznań 2007, s. 231-238, ISBN 978-83-88176-90-6
  • Odebrałem pismo WPana Mości Panie Rzewuski, nad którym długo myślałem, co ono ma znaczyć i czyli mam na nie odpowiedzieć? Lecz człowiek poczciwy nie ukrywa swych myśli – wzgarda dla podłych jest jego prawidłem! Tak i ja dziś z WPanem postępuję. Jako żołnierz przysięgły, honor kochający i powinności swojej zadosyć czyniący, nie znam innej władzy jak władzę, którą naród cały ustanowił, żadnego innego prawa jak rozkaz Króla i P. Komisyi Wojskowej, żadnego innego obowiązku jak żyć z ukochaną ojczyzną lub za nią umierać. Jako obywatel nie mogę słuchać rady WPana, która pod pozorem wolności, upstrzona licznemi bajkami, wsparta jest obcą przemocą. Ci, którzy śmieli dla ich dumy i własnej miłości zaprzedać krew współziomków swoich, są ohydą narodu i zdrajcami ojczyzny! To są moje sentymenta i wszystkich podkomendnych moich, zacząwszy od prostego żołnierza. Proszę więc WPana zaniechać odtąd niepotrzebnych pism, które nikogo omamić nie potrafią i być przekonanym: że ojczyzna jest naszym Bogiem, że zbrojny obcy żołnierz na gruncie polskim znajdujący się, nie sprzymierzony, nie może nam przynosić przyjaźni i że takowego żołnierz Rzeczpospolitej szukać będzie albo zwyciężyć albo umrzeć ze sławą.
  • Trzeba umrzeć mężnie.

O Józefie Poniatowskim[edytuj]

  • A cóż rzec o księciu Józefie Poniatowskim, bez dwóch zdań największym birbancie i babiarzu swoich czasów (z czego zresztą był siła dumny), który ponoć nie przepuścił żadnej w zasięgu wzroku, a który u schyłku swego życia w okamgnieniu zmienił się w bohatera, heroicznie i do zgonu broniąc tyłów armii Napoleona podczas jego odwrotu spod Moskwy?
    • Autor: Wojciech Tyszka, Przedmowa [w:] Will Cuppy, Życie i upadek prawie wszystkich, tłum. i wstęp Wojciech Tyszka, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 2005, ISBN 8371634099, s.7.