Józef Kożdoń
Wygląd
Józef Kożdoń (1873–1949) – polityk śląski, przywódca śląskiego ruchu narodowego.
- Jesteśmy wiernymi synami Austrii. Innej ojczyzny nie znamy i znać nie chcemy.
- Opis: słowa wygłoszone na Sejmie Opawskim w listopadzie 1910.
- Źródło: Grzegorz Wnętrzak, Znaczenie ruchu kożdoniowskiego na Śląsku Cieszyńskim w świetle wyborów z 1909 i 1911 roku, „Pamiętnik Cieszyński”, t. 18, Cieszyn 2003, s. 65, przypis 10.
- Zobacz też: Austria
- Nam Ślązakom jest przynależność do narodu polskiego, z którym od dawna oprócz wspólnej mowy nic nie łączyło, sprawą drugorzędnej wartości.
- „Ślązak” z 24 grudnia 1910
- Niemcem nie jestem, wszakże nie jestem też i być nie chcę Polakiem.
- Źródło: „Ślązak” nr 1, 5.01.1910.
- Ślązak nie tęskni do matki Polski.
- Źródło: „Ślązak” z 11 czerwca 1910
Cytaty o Józefie Kożdoniu
[edytuj]- Był to człowiek inteligentny, chorobliwie ambitny, chciwy, zawsze trzymał stronę tego, kto więcej płacił: to kłaniał się Niemcom, to znów Czechom, a w 1938 r. był gotów pogodzić się nawet z Polakami. Po włączeniu Zaolzia do Polski, jako burmistrz Czeskiego Cieszyna, liczył na zapomnienie swej przeszłości i utrzymanie stanowiska. Spotkał go jednak przykry zawód. Burmistrz miasta Cieszyna Rudolf Halfar miał odebrać od władz czeskich „klucze” do Czeskiego Cieszyna. Miał je przekazać Kożdoń, Halfar oświadczył jednak, iż może przyjąć władzę tylko z rąk człowieka o nieposzlakowanej przeszłości moralnej i politycznej.
- Autor: Franciszek Halski-Hess.
- Źródło: Halski-Hess F., W przededniu agresji, „Kalendarz Cieszyński 1987”, Cieszyn 1986, s. 91.
- Kożdoń należał do wybitniejszych postaci Śląska Cieszyńskiego przełomu XIX i XX w.
- Autor: Piotr Dobrowolski Józef Kożdoń – przywódca ślązakowców na Śląsku Cieszyńskim w: D. Kisielewicz, L. Rubisz, Śląsk w myśli politycznej i działalności Polaków i Niemców w XX wieku (cz. 2) Opole 2004.
- Najwybitniejszy śląski patriota.
- Autor: Dariusz Jerczyński.
- Źródło: Tadeusz Kijonka w: Lech M. Nijakowski (red.), Nadciągają Ślązacy. Czy istnieje narodowość Śląska?, Warszawa 2004.