Przejdź do zawartości

Iwan Sirko

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Iwan Sirko
Kozacy piszą list do sułtana, obraz pędzla Ilji Riepina

Iwan Sirko (ukr. Іван Дмитрович Сірко; ok. 1610–1680) – kozacki ataman koszowy.

 • Zaporoscy Kozacy tureckiemu sułtanowi!
  Tyś szatan turecki, przeklętego czarta brat i towarzysz, samego Lucypera sekretarz! Jakiś ty u czarta rycerz, jeśli gołym tyłkiem jeża nie zabijesz? Nie będziesz ty miał pod sobą synów chrześcijańskich, wojska twojego my się nie boimy, na lądzie i wodzie będziemy bić się z tobą. Babiloński tyś kucharz, macedoński kołodziej, jerozolimski kozołup, aleksandryjski piwowar, Górnego i Dolnego Egiptu świniopas, tatarski bajarz, kamieniecki palacz, podolski złodziej, samego szatana wnuk i całego świata i półświata błazen, i naszego Boga dureń, świńska morda, rzeźnicki pies, nie chrzczona głowa! Niech cię czart weźmie!
  Tak ci odpowiedzieli Kozacy, ty plugawcze!
  Liczby nie znamy, tak jak kalendarza nie mamy, księżyc na niebie, rok w książce, a dzień taki u was jak i u nas, pocałuj za to nas w (…)!
  Ataman koszowy Iwan Sirko wraz z całym Koszem Zaporoskim.
  • Opis: list napisany w odpowiedzi na pismo władcy tureckiego: „Ja sułtan Mehmed IV, brat słońca i księżyca, wnuk i namiestnik boży, władca królestw – macedońskiego, babilońskiego i jerozolimskiego, Górnego i Dolnego Egiptu, król nad królami, władca nad władcami, niepospolity rycerz, przez nikogo nie pokonany wojownik, nieustępliwy obrońca grobu Jezusa Chrystusa, ulubieniec samego Boga, nadzieja i pocieszenie muzułmanów, wielki obrońca chrześcijan – rozkazuję wam, Kozacy zaporoscy, poddać się dobrowolnie bez żadnego oporu i mnie swoimi napadami więcej nie niepokoić”
  • Źródło: Leszek Podhorodecki, Sicz Zaporoska, Warszawa 1978.
  • Zobacz też: Mehmed IV