Irena Matuszkiewicz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Irena Matuszkiewicz (ur. 1945) – polska pisarka, z wykształcenia polonistka i dziennikarka.

Cytaty z utworów[edytuj]

Agencja Złamanych Serc[edytuj]

 • (...) na świecie niemożliwe są tylko trzy rzeczy: schody do nieba, most przez morze i sprawiedliwość.
 • Stare kłamstwo jest jak dobre wino, potrzeba okazji, żeby je ujawnić.

Wypowiedzi[edytuj]

 • Chciałabym, żeby między praniem a wyjściem do pracy ktoś sobie usiadł i poczytał moją powieść dla relaksu.
  • Źródło: Bernadetta Darska, Kobieco, kryminalnie, kameralnie. O powieściach Ireny Matuszkiewicz, „Dekada Literacka” 2008, nr 1 (227)

O Irenie Matuszkiewicz[edytuj]

 • Irena Matuszkiewicz z pewnością nie jest autorką mającą wielkie ambicje.(...) Cechą charakterystyczną twórczości Matuszkiewicz są silne, zdecydowane, nielękające się ryzyka kobiety, będące głównymi bohaterkami tekstów. Powieści kobiece tłumnie zaludnione są wzdychającymi panienkami, zrozpaczonymi kochankami czy zazdrosnymi żonami, które zgodnie zamykają oczy i wyobrażają sobie swój życiowy cel: mężczyznę zdobytego na zawsze. W książkach Matuszkiewicz akurat takich kobiet nie znajdziemy.
  • Autor: Bernadetta Darska, Kobieco, kryminalnie, kameralnie. O powieściach Ireny Matuszkiewicz, „Dekada Literacka” 2008, nr 1 (227)
 • Matuszkiewicz nie pisze klasycznych kryminałów. Wątek kryminalny w jej powieściach rozwijany jest równolegle do opisu rozwijającego się związku czy przyjacielskich spotkań bohaterów. Jest elementem codzienności, nie nadzwyczajnym wydarzeniem, ale czymś, co chwilowo komplikuje życie, więc należy się z tym uporać. Opisywane przestępstwa potencjalnie mogą się wydarzyć w pobliżu każdego z nas. Matuszkiewicz pokazuje, jak łatwo można być przypadkowo zamieszanym w sytuacje, w których prawo jest łamane, a odpowiednie siły, stojące na jego straży, niewiele mogą pomóc. Daje też receptę: co robić, żeby wtedy nie stracić głowy? Wykazać się sprytem, inteligencją, pomysłowością, umieć wykorzystać własne atuty i myśleć, przede wszystkim myśleć. Tak działają bohaterki powieści Matuszkiewicz.
  • Autor: Bernadetta Darska, Kobieco, kryminalnie, kameralnie. O powieściach Ireny Matuszkiewicz, „Dekada Literacka” 2008, nr 1 (227)