Iosif Szkłowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Iosif Szkłowski (1916–1985) – radziecki astronom.

 • Cała historia ludzkości to historia ekspansji. Nie można sobie wyobrazić rozwoju na ustabilizowanym poziomie, bez ekspansji. To byłaby śmierć. Przy czym ekspansja nie musi dotyczyć tylko terytorium. Także potencjału energetycznego i wszystkich innych płaszczyzn rozwoju. Na Ziemi następuje to w postępie geometrycznym. Co 10–20 lat wszystkie parametry rozwoju podwajają się. Ale Ziemia jest mała, a możliwości człowieka są gigantyczne. Człowiek wyszedł poza możliwości maleńkiej planety, która go zrodziła. I musi rozprzestrzeniać się dalej. Ekspansja ta będzie przy tym bardzo szybka. Z kosmicznego punktu widzenia tysiąc lat to mgnienie oka...
  • Źródło: Jesteśmy sami, czyli o losach wszechświata i ludzkości. Rozmowa z prof. Josifem S. Szkłowskim. w: Wiktor Osiatyński, Zrozumieć świat. Rozmowy z uczonymi radzieckimi, Czytelnik, Warszawa 1982, ISBN 83-07-00684-8, s. 91–92.
 • Dawniej uczono nas w szkole, że żyjemy na maleńkiej planecie, ale jakoś niechętnie przyjmowaliśmy to do wiadomości. Kierowaliśmy się raczej doświadczeniem empirycznym, mówiącym, że rozmiary i zasoby Ziemi są niemal bezgraniczne. Początek ery kosmicznej uświadomił natomiast każdemu człowiekowi malutkie rozmiary naszego globu.
  • Źródło: Jesteśmy sami, czyli o losach wszechświata i ludzkości. Rozmowa z prof. Josifem S. Szkłowskim. w: Wiktor Osiatyński, Zrozumieć świat. Rozmowy z uczonymi radzieckimi, Czytelnik, Warszawa 1982, ISBN 83-07-00684-8, s. 95.
  • Zobacz też: Ziemia
 • Nauka liczy sobie 350 lat. I przez te 350 lat przeszliśmy od zupełnie znikomej, niemal żadnej wiedzy do obecnej. Wyszliśmy z barbarzyństwa i zbudowaliśmy wysoko rozwiniętą cywilizację. Oznacza to, że przy dalszym podwajaniu potencjału ludzkości co 10–20 lat w ciągu następnych 300 lat nasza cywilizacja rozprzestrzeni się na cały System Słoneczny...
  • Źródło: Jesteśmy sami, czyli o losach wszechświata i ludzkości. Rozmowa z prof. Josifem S. Szkłowskim. w: Wiktor Osiatyński, Zrozumieć świat. Rozmowy z uczonymi radzieckimi, Czytelnik, Warszawa 1982, ISBN 83-07-00684-8, s. 90.
  • Zobacz też: cywilizacja, nauka
 • Szybkość postępu technologicznego jest tak ogromna, że cywilizacja znajdująca się na naszym poziomie rozwoju w ciągu trzystu lat może zawładnąć bliską sobie częścią kosmosu, a w ciągu tysiąca lat ogarnąć cały System Słoneczny, na którym znajduje się dana planeta, a nawet dojść do innych galaktyk. Gdyby istniała jakakolwiek cywilizacja starsza od nas tylko o tysiąc lat – a w kategoriach kosmicznych równa się to prawie zeru – to dawno wyszłaby poza granice planety, która ją zrodziła. Zdobyłaby cały swój układ słoneczny i doszłaby do naszego Słońca. Nigdzie nie widzimy śladów takiej działalności. To znaczy, że jesteśmy sami.
  • Źródło: Jesteśmy sami, czyli o losach wszechświata i ludzkości. Rozmowa z prof. Josifem S. Szkłowskim. w: Wiktor Osiatyński, Zrozumieć świat. Rozmowy z uczonymi radzieckimi, Czytelnik, Warszawa 1982, ISBN 83-07-00684-8, s. 89.