Humphrey Gilbert

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Humphrey Gilbert

Humphrey Gilbert (1539?-1583) - angielski żeglarz, żołnierz i poszukiwacz przygód, który w 1583 roku dotarł do Nowej Fundlandii, biorąc te tereny we władzę korony angielskiej, po czym zginął w drodze powrotnej do Europy.

O Humphreyu Gilbercie[edytuj]

  • Każdy, kto z jakiegoś powodu znalazł się w jego namiocie, musiał przejść przez szpaler odciętych głów, których używał on ad terrorem... ludzi ogarniała wielka groza na widok głów swych zabitych ojców, braci, dzieci, krewnych i przyjaciół, które leżały tuż przed nimi na ziemi, podczas gdy oni próbowali przedstawić swoje racje rzeczonemu pułkownikowi.
    • Autor: Thomas Churchyard, który służył pod rozkazami Humphreya Gilberta w Irlandii
    • Źródło: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 141.
  • Przystojny, wykształcony, uparty i próżny, Humphrey Gilbert był żyjącym w epoce elżbietańskiej poszukiwaczem przygód, brutalnym angielskim konkwistadorem, który uczynił z Irlandii angielską kolonię, terroryzując tamtejszych mieszkańców - mężczyzn, kobiety i dzieci. Miał zwyczaj układać upiorne szeregi z odciętych ludzkich głów wyznaczające ścieżki do jego mieszkalnego namiotu.
    • Autor: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 141.