Hernán Cortés
Wygląd
Hernán Cortés (1485–1547) – hiszpański konkwistador, znany przede wszystkim jako zdobywca Meksyku.
- Nie widziałem innego sposobu ratunku dla nas, jak w gruzy obrócić miasto najpiękniejsze na świecie… byli bowiem bardziej oporni niż kiedykolwiek… mój plan polegał na tym, ażeby burzyć kolejno każdy dom w miarę naszego posuwania się w głąb miasta i nie postępować kroku naprzód, dopóki nie będzie zrównany z ziemią.
- Opis: o zagładzie Tenochtitlanu – stolicy państwa Azteków.
- Źródło: F.A. Kirkpatrick, Zdobywcy Ameryki, przeł. Jan Furuhjelm, Warszawa 1957.
- Panowie! Idźmy za naszym sztandarem, który jest symbolem Krzyża Świętego: z tym krzyżem zwyciężymy!
- Źródło: F.A. Kirkpatrick, Zdobywcy Ameryki, przeł. Jan Furuhjelm, Warszawa 1957.
- Zobacz też: krzyż
- Ponieważ ja i moi towarzysze dotknięci jesteśmy chorobą serca, którą można leczyć tylko złotem.
- Poświadczcie mi, że nie w mej mocy dłużej strzec tego skarbu. W tym budynku i komnacie mamy ponad siedemset tysięcy pesos złotych, a jak widzicie, nie można tego ważyć i ukryć. Ponieważ musi to zostać, niech żołnierze czerpią z tego, ile chcą zamiast żeby miało to pozostać dla tych psów.
- Opis: do sekretarza i notariuszy królewskich, parę godzin przed ucieczką z azteckiej stolicy, nazwanej później Smutną nocą, gdyż objuczeni złotem Hiszpanie nie byli w stanie bronić się przed ścigającymi ich Aztekami i w większości zginęli
- Źródło: Bernal Diaz del Castillo, Pamiętnik żołnierza Korteza, przekład Anna Ludwika Czerny, Warszawa 1962,
- Wasza miłość jesteś bardzo wielkim władcą i zasługujesz na jeszcze więcej. Radujemy się widokiem waszych miast i proszę was o łaskę, jesteśmy oto w waszej wielkiej świątyni, zechciej nam pokazać bogów swoich i teules.
- Opis: do władcy azteckiego Montezumy
- Źródło: Bernal Diaz del Castillo, Pamiętnik żołnierza Korteza, przekład Anna Ludwika Czerny, Warszawa 1962
O Hernánie Cortésie
[edytuj]- Hernán Cortés był konkwistadorem, jednym z najbardziej krwiożerczych i zachłannych zdobywców Nowego Świata, którego większą część podporządkował surowym rządom hiszpańskiej korony. Po przybyciu do Meksyku na czele armii najemników Cortes przystąpił do mordowania niewinnych tubylców oraz plądrowania ich osiedli, przyczyniając się do zniszczenia cywilizacji Azteków oraz przywłaszczając sobie niewyobrażalne wprost bogactwa i skarby
- Autor: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, wyd. Świat Książki, tłum. Jerzy Korpanty, s. 126.
- Herman Cortes, chrześcijański bohater, który w Meksyku pokonał samego Diabła, był żywym i chwalebnym dowodem, że nie wszyscy hiszpańscy konkwistadorzy odpowiadają stereotypowemu wizerunkowi bezwzględnych łupieżców i zabójców...
- Autor: Warren H. Carroll, Historia Chrześcijaństwa, tom IV, Bielany Wrocławskie: Wektory, 2011, s. 157.
- Tanecznym krokiem przebył morze, z nim galeony i armaty, by w tym pałacu pełnym słońca odnaleźć swój wyśniony, nowy świat… Tanecznym krokiem przebył morze, któż to taki? Cortes, ten zabójca, mówię wam.
- Autor: Neil Young, Cortéz the the Killer
- Źródło: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, wyd. Świat Książki, tłum. Jerzy Korpanty, s. 126.