Erich Bauer
Wygląd
(Przekierowano z Hermann Erich Bauer)
Hermann Erich Bauer (1900–1980) – zbrodniarz hitlerowski, członek załogi obozu zagłady Sobibor i SS-Oberscharführer.
O Erichu Bauerze
[edytuj]- Ciężko jest opisać charakter Oberscharführera Bauera. Być może ułatwi to okrutna anegdota, którą usłyszałem, gdy pracowałem w kasynie dla Niemców. Była to historia o „głupich Żydach”. Pewnego dnia przyjechał transport kobiet i skierowano je do „łaźni”. Jakaś kobieta zobaczyła na dachu Bauera, który czekał, aż drzwi zostaną zamknięte, by dać sygnał do otwarcia zaworów z gazem. Kobieta zatrzymała stojącego przy wejściu uzbrojonego żołnierza i spytała: „Co oficer w mundurze robi na dachu? Czy coś się stało? Jak mamy się myć, kiedy reperują dach?”. Strażnik uspokoił ją mówiąc, że za chwilę dach zostanie naprawiony, a jeśli chodzi o nią, wcale nie musi się spieszyć i przeciskać do środka – dla wszystkich wystarczy miejsca… Pod koniec opowiadania Bauer wybuchnął śmiechem. Udało mu się rozśmieszyć nawet komendanta obozu.
- Autor: Mosze Bahir, Transport w: Sobibór z serii Żydzi polscy, Ośrodek Karta Dom Spotkań z Historią, Warszawa 2010, ISBN 9788361283218, s. 16.
- Obóz III był odizolowany od reszty. Przez ogrodzenie i kępy sosen, które otaczały go ze wszystkich stron, nikt nie mógł podejrzeć, co się działo w środku. Widzieliśmy jedynie dach „łaźni”, który wystawał ponad linę ogrodzenia. Obserwować też mogliśmy więc morderczą pracę Oberscharführera Bauera, który zwykł stawać na dachu tego budynku i przez okienko zaglądać do komór śmierci. Wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę z tego, co dzieje się wewnątrz. Wiedzieliśmy, że Bauer patrzy przez okno, aby kontrolować ilość śmiercionośnego gazu, który sączył się przez przewody mające kształt zwyczajnych pryszniców. Patrzył na duszące się ofiary i decydował, czy przepływ gazu powinien zostać wzmożony czy przerwany. Bauer był świadkiem ich konania. Na jego rozkaz uruchamiano urządzenie, które otwierało podłogę „łaźni”, aby ciała spadały do wózków, którymi początkowo transportowano je do masowych mogił; później zaś do pieców kremacyjnych.
- Autor: Mosze Bahir, Transport w: Sobibór z serii Żydzi polscy, op. cit., s. 13.