Przejdź do zawartości

Herbert Marcuse

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Herbert Marcuse (1955)

Herbert Marcuse (1898–1979) – niemiecko-amerykański filozof i socjolog żydowskiego pochodzenia, członek szkoły frankfurckiej.

  • Kryterium wolnego wyboru nie może być nigdy kryterium absolutnym, ani też nie jest ono całkowicie względne. Wolny wybór panów nie znosi panów i niewolników. Wolny wybór spośród szerokiej różnorodności dóbr i usług nie oznacza wolności, jeśli te dobra i usługi podtrzymują społeczną kontrolę nad życiem w znoju i strachu – to znaczy, gdy utwierdzają alienację. A spontaniczne odtwarzanie przez jednostkę z góry narzuconych potrzeb nie ustanawia autonomii; świadczy tylko o skuteczności kontroli.
    • Źródło: Człowiek jednowymiarowy, Warszawa 1991, s. 25
    • Zobacz też: wolność
  • Młodość sama w sobie jest kategorią rewolucyjną, a ucisk represywno-technologicznej cywilizacji dotyka każdego. Nośnikiem i zaczynem sprzeciwu wobec systemu może być studencki radykalizm oraz opór wszelkich grup mniejszościowych, zepchniętych na społeczny margines, bez względu na ich położenie względem środków produkcji. Włączyć się do niego może każda jednostka doświadczająca potrzeby oswobodzenia z okowów „społeczeństwa jednowymiarowego”.
  • Wysublimowana seksualność jest zapewne nieprzyzwoita, pełna lubieżności, więc całkowicie niemoralna – i właśnie dlatego zupełnie nieszkodliwa.