Henryk I Brodaty

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Henryk I Brodaty

Henryk I Brodaty (1165/1170–1238) – książę polski z dynastii Piastów.

O Henryku I Brodatym[edytuj]

  • Kim nie był Henryk Brodaty? Nie był ani Niemcem ani zwolennikiem włączenia Śląska, czy też całej Polski, w granice Regnum Teutonicum; tradycyjną zależność Polski od Świętego Cesarstwa Rzymskiego uznawał tylko wtedy, gdy mu to było wygodne, podobnie jak zależność od papieskiego Rzymu. Dążył, jako potomek najstarszego z synów Krzywoustego, do zjednoczenia dziedzictwa pradziada w ręku swej rodziny, niesłusznie pozbawionej panowania przez juniorów. Zdawał sobie sprawę z ogromu środków potrzebnych do tego celu i pilnie te środki zbierał, aż stał się najbogatszym z książąt polskich.
  • Nosił (…) okrągłą tonsurę i brodę wprawdzie niezbyt długą, ale z pomocą umiarkowanego przystrzygania przystojnie uformowaną.
    • Źródło: Żywot św. Jadwigi (w) Monumenta Poloniae Historica, t. IV
  • Wielki w cnotach fundator świętych świątyń, opieka uciśnionych, rózga bluźnierców, nauczyciel obyczajów.
    • Opis: epitafium nagrobne
  • Wszedł do historii dzięki temu, że miał brodę i żonę. Niby nie był wyjątkiem, ale w porównaniu z Brodatym wszyscy pozostali władcy byli ogolonymi kawalerami. Żona Henryka Brodatego, Jadwiga, została świętą, a nie on sam, mimo że gdy się ma świętą za żonę, trzeba okazywać świętą cierpliwość. Niestety, Brodaty tego nie potrafił. Odtąd pozostaje już zawsze w cieniu jej blasku. (…) Po złożeniu przez nią ślubów czystości, wymusiła takie śluby i na nim. Stąd można domniewywać, że najbardziej widoczny element wyglądu Henryka Brodatego, czyli broda, miał go odróżnić od żony, która brody nie nosiła. Swoją drogą, Henryk nieraz musiał pluć sobie w tę brodę. I jeszcze jedna ciekawostka. Brodaty był dziadkiem Bolesława Łysego. Rzadki to przypadek, aby to wnuk był łysy.