Helene Walterskirchen

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Helene Walterskirchen

Helene Walterskirchen (ur. 1950) - niemiecka pisarka i dziennikarka.

Księżniczki. Mit i rzeczywistość (2001)[edytuj]

(org. Prinzessinnen. Märchenfiguren im 3. Jahrtausend; Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2004, ISBN 83-11-09766-6, tłum. Ludwika Malewska-Mostowicz)

 • Kiedy przeglądam i czytam "tęczową prasę" z okazji wizyty u fryzjera - dowiaduję się różnych rzeczy... Księżniczka taka to, a taka przeżywa to i to, itd... Jakie wizyty i wydarzenia odbyły się z udziałem Księżniczki XY...? Przy tym, są to ograniczone wiadomości - np. wiadomość, jaką suknię i według jakiego wzoru włożyła Księżniczka XY? Jakie podano potrawy? Itd. Stąd, wyobrażam sobie, że ludzie, którzy otrzymują takie (jak cytowane) informacje o Księżniczkach - praktycznie nie mają informacji żadnych.
  • Źródło: s. 13.
 • Księżniczka Diana wiele doświadczyła z powodu braku miłości i rozpadu małżeństwa. Nie pozostały nawet ślady po wizji życia rodzinnego - konstruktywnego i przykładnego. Świat ujrzał nagle, zupełnie inną rzeczywistość - niesnaski rodzinne, dogmaty zamiast rodzinnej miłości. Ujrzano twarde i konserwatywne struktury zachowania zamiast ciepła, autentyzmu osoby ludzkiej i radości.
  • Źródło: s. 7.
 • Małe dziewczynki marzą o tym, żeby zostać księżniczkami. I jak to by było pięknie - nosić jedwabną suknię i złotą koronę. Siebie zaliczam do dziewczynek marzących o księżniczkach. Ilekroć matka pytała mnie, jaki kostium chcę włożyć na dziecięcy bal karnawałowy, zawsze odpowiadałam: "Pragnę być Księżniczką".
  • Źródło: s. 5.
 • Słowo "Księżniczka" ma to do siebie, że zawiera coś z bajki. Pojęcie "Księżniczka" przyciąga i wprost magnetyzuje większość ludzi (małych i dużych). Opowieści o współczesnych księżniczkach są wysoko cenione przez media, a zwłaszcza tzw. "Żółta Prasa" (pol. sensacyjne pisma kolorowe), wręcz żerują na sensacjach "z życia wyższych sfer". Tematem tym pasjonują się nieustannie Czytelnicy. Szczególnie Czytelniczki oczekują nowych opowieści o radościach i cierpieniach osób wysoko urodzonych i o wysokiej pozycji społecznej. Media rozgłaszają różne historie o towarzyskich wydarzeniach, o bajkowych wręcz zaślubinach i chrzcinach.
  • Źródło: s. 6.