Przejdź do zawartości

Helene Walterskirchen

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Helene Walterskirchen (2014)

Helene Walterskirchen (ur. 1950) – niemiecka pisarka i dziennikarka.

Księżniczki. Mit i rzeczywistość (2001)

[edytuj]

(niem. Prinzessinnen. Märchenfiguren im 3. Jahrtausend, tłum. Ludwika Malewska-Mostowicz, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2004, ISBN 8311097666)

  • Kiedy przeglądam i czytam „tęczową prasę” z okazji wizyty u fryzjera – dowiaduję się różnych rzeczy… Księżniczka taka to, a taka przeżywa to i to, itd… Jakie wizyty i wydarzenia odbyły się z udziałem Księżniczki XY…? Przy tym, są to ograniczone wiadomości – np. wiadomość, jaką suknię i według jakiego wzoru włożyła Księżniczka XY? Jakie podano potrawy? Itd. Stąd, wyobrażam sobie, że ludzie, którzy otrzymują takie (jak cytowane) informacje o Księżniczkach – praktycznie nie mają informacji żadnych.
    • Źródło: s. 13.
  • Księżniczka Diana wiele doświadczyła z powodu braku miłości i rozpadu małżeństwa. Nie pozostały nawet ślady po wizji życia rodzinnego – konstruktywnego i przykładnego. Świat ujrzał nagle, zupełnie inną rzeczywistość – niesnaski rodzinne, dogmaty zamiast rodzinnej miłości. Ujrzano twarde i konserwatywne struktury zachowania zamiast ciepła, autentyzmu osoby ludzkiej i radości.
    • Źródło: s. 7.
  • Małe dziewczynki marzą o tym, żeby zostać księżniczkami. I jak to by było pięknie – nosić jedwabną suknię i złotą koronę. Siebie zaliczam do dziewczynek marzących o księżniczkach. Ilekroć matka pytała mnie, jaki kostium chcę włożyć na dziecięcy bal karnawałowy, zawsze odpowiadałam: „Pragnę być Księżniczką”.
    • Źródło: s. 5.
  • Słowo „Księżniczka” ma to do siebie, że zawiera coś z bajki. Pojęcie „Księżniczka” przyciąga i wprost magnetyzuje większość ludzi (małych i dużych). Opowieści o współczesnych księżniczkach są wysoko cenione przez media, a zwłaszcza tzw. „Żółta Prasa” (pol. sensacyjne pisma kolorowe), wręcz żerują na sensacjach „z życia wyższych sfer”. Tematem tym pasjonują się nieustannie Czytelnicy. Szczególnie Czytelniczki oczekują nowych opowieści o radościach i cierpieniach osób wysoko urodzonych i o wysokiej pozycji społecznej. Media rozgłaszają różne historie o towarzyskich wydarzeniach, o bajkowych wręcz zaślubinach i chrzcinach.
    • Źródło: s. 6.