Hassan ibn Sabbah

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hassan ibn Sabbah

Hasan ibn Sabbah (zwany Starcem z Gór; 1056–1124) – pierwszy przywódca islamskiej sekty nizarytów (asasynów).

O Hasanie ibn Sabbahu[edytuj]

 • Nie uszedł śmierci żaden człowiek, jeśli sobie tego Starzec z Gór życzył.
  • Autor: Marco Polo, Opisanie świata, tłum. Anna Ludwika Czerny, cyt. za: Simon Sebag Montefiore, Potwory • Historia zbrodni i okrucieństwa, Świat Książki, s. 65., (rozdz. Hassan ibn Sabbah, szejk z Alamut), tłum. Jerzy Korpanty
 • „Starca z Gór”, Hassana ibn Sabbaha, można zapewne uznać za prekursora współczesnego terroryzmu spod znaku islamskiego dżihadu, poza tym jednak był on także uczonym i mistykiem, charyzmatycznym przywódcą wojskowym i religijnym, któremu udało się stworzyć wokół siebie, mimo początkowo niewielkich środków, potężne ugrupowanie o charakterze sekty. Jego twierdza Alamut, położona wysoko w górach Elbrus w północnym Iranie, była kwaterą główną tajemniczej, lecz osławionej sekty skrytobójczych asasynów. Marco Polo, który odwiedził twierdzę w drodze powrotnej z Chin, opowiadał o pięknym ogrodzie, w którym potężny szejk spośród swych wiernych zwolenników rekrutował fanatycznych zabójców, nęcąc ich wywołanymi haszyszem wizjami raju. Ludzie ci gotowi byli następnie spełnić każde żądanie Starca z Gór – nawet popełnić samobójstw, jeśli zaszła taka potrzeba.
  • Źródło: Simon Sebag Montefiore, Potwory…, s. 65.
 • Starzec z Gór… kazał podawać im napój [z opium], po którym natychmiast usypiali [na trzy dni i trzy noce]. Następnie kazał ich przenosić [we śnie] do tego ogrodu i obudzić. Obudzeni młodzieńcy, widząc się w ogrodzie i oglądając te wszystkie rzeczy, o których mówiłem, sądzili, że naprawdę są w raju. Zaś damy i dziewice cały dzień spędzały z nimi, grając i śpiewając, i oddając się wszelkim rozkoszom; i czynili z nimi wedle swej woli. Tak tedy owi młodzieńcy mieli wszystko, czego dusza zapragnie, i z własnej woli nigdy by z tego ogrodu nie wyszli.
  • Autor: Marco Polo, cyt. za: Simon Sebag Montefiore, Potwory…, s. 66.
  • Opis: o metodach manipulowania Hassana swoimi adeptami.