Przejdź do zawartości

Hans Aumeier

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Hans Aumeier (1906–1948) – zbrodniarz hitlerowski, jeden z funkcjonariuszy pełniących wysokie stanowiska w organizacji obozów koncentracyjnych w III Rzeszy oraz SS-Sturmbannführer.

O Hansie Aumeierze[edytuj]

  • Pod wieloma względami Aumeier był przeciwieństwem Fritzscha. Był ruchliwy jak żywe srebro, łatwo ulegał wpływom, był dobroduszny, gorliwy w służbie i chętnie wykonywał wydane mu rozkazy. Obawiał się jednak, czego nie mogłem zrozumieć, upomnień z mojej strony. Miał on jednak zasadniczą wadę – był zbyt koleżeński, brak mu było siły woli. Miał poza tym ciasny horyzont myślowy, łatwo się gubił. Nie potrafił przewidywać na dłuższą metę; często działał szybko i bez zastanowienia, nie myśląc o skutkach i dalszych następstwach tego działania. Brak mu było samodzielności i inicjatywy. Trzeba go było wciąż popychać. „On ma zbyt mały mózg” – powiedział Reichsführer SS, który go znał od 1928 r., podczas inspekcji obozu w roku 1942.
    • Autor: Rudolf Höß, Autobiografia Rudolfa Hössa komendanta Auschwitz, tłum. Wiesław Grzymski, Wydawnictwo Mireki, s. 159.