Guy Gilbert
Wygląd
Guy Gilbert (ur. 1935) – francuski ksiądz katolicki i wychowawca młodzieży, pisarz, eseista.
Krzyk młodych (Cris de jeunes, 1999)
[edytuj](Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 2005, tłum. Elżbieta Burakowska)
- Chrystus jest dla mnie przykładem buntownika. Nie cackał się, rozprawiał się z obłudnikami i faryzeuszami, którzy nie żyli wiarą, lecz zasadami i regułami.
- Źródło: s. 202.
- Homoseksualizm może mieć swe źródło we wczesnym dzieciństwie. Czasem rodzi się z nadmiernej bliskości ojca czy matki, która w sposób nieodwracalny naznacza młodego człowieka. Dla tych, którzy stali się homoseksualistami, musimy mieć nieskończenie wiele miłości, bo ich życie jest pełne cierpienia.
- Źródło: s. 126.
- Miłość jest nieskończenie pomysłowa. Jeśli jesteś z kimś bez względu na wszystko, nie zdradzi cię. Wobec takiego zaufania, przyjaźni, stałości, w poranionym, pozbawionym wszelkich więzów człowieku dzieje się coś, czego nie da się wypowiedzieć. Nareszcie opiera swoją nadzieję na skale.
- Źródło: s. 169.
- Nigdy nie wiemy, jaki drobny gest, skupienie uwagi, chęć wysłuchania sprawią, że bliski załamania chłopak czy dziewczyna znajdą się na właściwej drodze.
- Źródło: s. 85.
- Przemoc jest krzykiem cierpienia. Jeśli to wiesz, wiesz wszystko. Możesz badać przejawy agresji, zagłębiając się w serce.
- Źródło: s. 63.
- Sekty przenikają wszędzie. Wykorzystują przede wszystkim zaangażowanie i braterskie ideały, których obecnie coraz bardziej pragną młodzi ludzie.
- Źródło: s. 155.
- Sekty się mnożą. Sam pomagałem jednemu z moich bratanków wydostać się z pazurów Kościoła scjentologicznego, jednej z najbardziej niebezpiecznych i przyciągających najwięcej zwolenników sekt. Powrót do równowagi zajął mu lata. Sekta przyciągała go powoli, zdradliwie, przez narkotyki, w których się pogrążał.
- Źródło: s. 153.
- System więzienny niszczy, łamie ludzi i czyni ich jeszcze bardziej niebezpiecznymi. Sprawia, że znikają wszelkie więzy, rodzinne i małżeńskie.
- Źródło: s. 182.
- Szukaj w ludziach tego, co w nich czyste.
- Źródło: s. 204.
- Więzienie działa dehumanizująco, zabija życie duchowe, przede wszystkim dlatego, że odbiera intymność. Ci, którzy tu trafiają, potrzebują psychologów, kogoś, kto by ich wysłuchał. W czterech ścianach celi znajdują tylko pustkę.
- Źródło: s. 176.
- Wszyscy młodzi noszą w sobie ten krzyk – krzyk buntu, rozpaczy lub nadziei. To prawo młodości. Ich krzyk jest czymś dobrym, pod warunkiem, że wywoła echo, że ktoś go usłyszy.
- Źródło: s. 188.