Grecy

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grecy

Grecynaród pochodzenia indoeuropejskiego. Tworzące go plemiona dotarły na tereny Grecji w II tysiącleciu p.n.e.

  • Powiadają niektórzy, że filozofia narodziła się u ludów barbarzyńskich. Jako dowód przytaczają perskich magów, babilońskich czy asyryjskich Chaldejczyków, indyjskich gymnosofistów, oraz celtyckich i galickich druidów i semnoteów (...). Ale nie zdają sobie sprawy z tego, że przypisują barbarzyńcom osiągnięcia będące osiągnięciami Greków i że od Greków zaczyna się nie tylko filozofia, ale w ogóle rodzaj ludzki.
  • Trzeba pamiętać, że Epidamnes, słynny Kreteńczyk, powiadał: „Kreteńczycy zawsze kłamią”.
    Sami Grecy pytani, co jest dla nich najważniejsze w dzisiejszej Grecji, odpowiadają, że to wszystko, co nie mieści się w normach europejskich: luz, maskulinizm i aprobata lenistwa.
    • Autor: Wojciech Józef Burszta, Zorba nie tańczy, jak mu zagrają, „Książki. Magazyn do czytania”, nr 2 / październik 2011.
  • Tylko starożytni Grecy mieli bóstwa pijaństwa i radości. Dionizosa i Bachusa. My mamy za to Freuda, kompleks niższości i psychoanalizę. Boimy się wielkich słów w miłości, a lubimy je w polityce. Smutne pokolenie.
  • Któregoś dnia zapytałam Giorgosa, jak żyje Grek. „Leniwie” – odpowiedział tylko. Po czym dodał, że jeśli reinkarnacja byłaby możliwa, chciałby być psem. Pies nic nie robi, leży, dostaje żarcie i patrzy na dziewczyny, które go głaszczą.
    • Autor: Ewelina Gac, Opowieści z końca świata