Przejdź do zawartości

Gołda Tencer

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Gołda Tencer (2008)

Gołda Tencer (jid. טענצער גאָלדע; ur. 1949) – polska aktorka i piosenkarka żydowskiego pochodzenia. Żona Szymona Szurmieja.

  • Człowiek nigdy nie jest spełniony do końca. Owszem, bywam zadowolona, jak w tym roku po festiwalu Warszawa Singera. Ale jestem taka, że zawsze bym chciała coś zmieniać.
  • Nie ma aktorstwa żydowskiego. Jest po prostu aktorstwo. A jeśli ktoś nadmiernie gestykuluje czy żydłaczy, jak to często w Polsce bywa, to to jest po prostu złe aktorstwo. A żydłaczenie jest dla mnie niedopuszczalne. Bo to jest przedrzeźnianie mówienia złą polszczyzną, co się zdarzało, ale co nie było istotą żydowskiego mówienia po polsku. Żydzi przecież też umieli śmiać się z siebie, o czym świadczy szmonces. Poza tym czym innym było śmiać się wtedy, gdy było tu społeczeństwo żydowskie, a co innego, gdy go już nie ma. A co do szmoncesu to wiele uzależniam od klasy wykonania. Gdy to robią tacy aktorzy jak Szymon Szurmiej czy Marian Opania, to mi się to podoba, ale są tacy, których nie wymienię, robią to bardzo nieciekawie. Mnie to wtedy obraża, bo tu chodzi o mój zamordowany naród. Issac Bashevis Singer powiedział kiedyś, że jidysz to nie jest język duchów ani język martwy, lecz język umarłych.
  • (…) ten Holokaust cały czas był podskórnie obecny i pozostaje do dziś. W ogóle rodziny żydowskie są na ogół mało liczne z powodu Holokaustu, bo nie ma rodziny, która nie straciłaby kogoś bliskiego. Z rodziny mojego taty przeżył tylko on, który był w Oświęcimiu jako więzień numer 128.277.