Frei Betto
Wygląd
Frei Betto (pol. Brat Betto, właśc. Carlos Alberto Libânio Christo; ur. 1944) – brazylijski pisarz, działacz polityczny, dziennikarz, dominikanin, przedstawiciel teologii wyzwolenia.
- Jeśli dzisiaj niektórzy teologowie wyzwolenia wycofują się z zajmowanych dotąd pozycji, nie dzieje się tak za przyczyną upadku muru berlińskiego, choć fakt ten bez wątpienia skłania (…) do poważnych refleksji. Przyczyna wiąże się bowiem z naciskami idącymi z centrum władzy w Kościele, a w każdym razie pochodzącymi od jej prominentnych przedstawicieli. Tych, którzy angażują się w restaurację instytucjonalnej hegemonii – ze szkodą dla kościołów lokalnych, osiągnięć Soboru Watykańskiego II.
- Źródło: Artur Domosławski, Chrystus bez karabinu. O pontyfikacie Jana Pawła II, wyd. Prószyński i S-ka, Warszawa 1999, ISBN 837337552X, s. 113, 114.
- Powstała sytuacja kuriozalna: teologię wyzwolenia oskarża się o to, że jest zideologizowana, a w tym samym czasie nie szczędzi się jej krytyk czysto ideologicznych, które pozbawione są spójnych fundamentów doktrynalnych.
- Źródło: Artur Domosławski, Chrystus bez karabinu. O pontyfikacie Jana Pawła II, op. cit., s. 109.
- Przyjeżdżają do nas różni wysłannicy Watykanu i pytają o nasze zdanie w sprawie dogmatu Niepokalanego Poczęcia, konfliktu otwartego przez szwajcarskiego teologa Hansa Kunga. Odpowiadamy im, że nam przede wszystkim leży na sercu nędza ludzka, a nie teoretyczne rozważania teologiczne.
- Źródło: Artur Domosławski, Chrystus bez karabinu. O pontyfikacie Jana Pawła II, op. cit., s. 106.
- Wielokrotnie krytykowałem Fidela [Castro], ale osobiście. Nie chciałem robić prezentów jego wrogom. Wielokrotnie interweniowałem w obronie więźniów. Pewny jestem jednego: na Kubie pod rządami Fidela znikły tortury.
- Źródło: Artur Domosławski, Gorączka latynoamerykańska, op. cit., s. 48.
- Zobacz też: Fidel Castro