Franciszek Szlachcic

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Franciszek Szlachcic

Franciszek Szlachcic (1920–1990) – polski polityk i działacz komunistyczny, generał brygady Milicji Obywatelskiej, wysoki funkcjonariusz bezpieczeństwa publicznego w okresie PRL

  • Gdy poruszone zostały sprawy nauki i postępu technicznego, nasz gość (Nikita Chruszczow) z nieukrywaną złością mówił o Akademii Nauk ZSRR. Nie był zadowolony z jej niezależności. Wynikało z tego, że kogoś protegowanego przez KC KPZR nie wybrano do akademii. W tym kontekście pojawiło się nazwisko akademika Sacharowa. Chruszczow mówił, że za skonstruowanie bomby termojądrowej i inne osiągnięcia otrzymał trzy Gwiazdy Bohatera Pracy, tyle co marszałek Żukow za II wojnę światową. I dodał, że teraz protestuje przeciw broni atomowej, ale bombę zrobił, a Kapica odmówił.
  • W pierwszych latach po rosyjskiej rewolucji wśród wtajemniczonych osób krążyły plotki, że Stalin jest nieślubnym synem Przewalskiego (podobno Polaka), znanego badacza Azji. Jego nazwisko nosi azjatycki koń stepowy. Na fotografii Przewalski i Stalin są podobni jak dwie krople. Wiedząc o tym pytałem Chruszczowa, czy wie coś na ten temat. Nic z tego nie wyszło. Chociaż wydawało mi się, że wie coś o tym. Natomiast dość obszernie mówił o dużej roli Polaków w utrwalaniu władzy radzieckiej w Związku Radzieckim. W pewnym momencie stwierdził: „Wtedy w «Czeka» głównym językiem był polski”.
    • Źródło: Gorzki smak władzy
  • … Zamiast kontrolować resort, Kiszczak zajmował się demokratyzacją państwa. to nie jest robota dla ministra spraw wewnętrznych (…). Potem przyszły rozmowy z opozycją. Magdalenka i Okrągły Stół, gdzie Kiszczak był gospodarzem. (…). Bo gdy tak siedzieli przy Okrągłym Stole, to ci z tamtej strony myśleli sobie: „co on tam o mnie wie, co ma w mojej teczce?”. A on też wiedział, kto jest kto, i to musiało ciążyć.
    • Źródło: Jerzy Sławomir Mac, Przesłuchanie supergliny