Franciszek Bujak

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Franciszek Bujak (1875-1953) – polski historyk dziejów gospodarczych i społecznych Polski.

  • Najbardziej charakterystyczną cechą morza w jego stosunku do ludzkości jest, że dzieli ono ludzi najbardziej i stanowi najsilniejszą tamę ich rozprzestrzeniania się, a zarazem najbardziej ich zbliża i tworzy najsilniejszy między nimi łącznik.

O Franciszku Bujaku[edytuj]

  • Będąc otwarty na wielorakie inspiracje „z zewnątrz”, z wyraźnym sceptycyzmem odnosił się wszakże do prób nadmiernej psychologizacji historii i różnego rodzaju, oderwanych od dziejowego konkretu, spekulacji historiozoficznych.
    • Autor: Andrzej Wierzbicki, Poczet historyków polskich. Historiografia polska doby podzaborowej, Poznań 2014, s. 206.
  • Dwóch wybitnych uczonych wyznaczało szlaki rozwoju historii gospodarczej w Polsce pierwszej połowy XX wieku - Franciszek Bujak i Jan Rutkowski.
    • Autor: Andrzej Wierzbicki, Poczet historyków polskich. Historiografia polska doby podzaborowej, Poznań 2014, s. 201.
  • Śród wzrastającego ciągle zastępu młodych pracowników na polu dziejów ojczystych, jeden tylko stwierdził, szeregiem poważnych monografii, zarówno swe wyraźne zamiary, jak i wysokie uzdolnienie do podjęcia i wykonania pracy nad historyą ludu polskiego i wsi polskiej. Pracownikiem tym jest p. Franciszek Bujak. Pochodząc z ludu, od dzieciństwa zespolony z życiem wieśniaczem, po ukończeniu studyów uniwersyteckich, poświęcił się specyalnie badaniom nad wsią małopolską obecną i w przeszłości.