Franciszek Bujak
Wygląd
Franciszek Bujak (1875-1953) – polski historyk dziejów gospodarczych i społecznych Polski.
- Najbardziej charakterystyczną cechą morza w jego stosunku do ludzkości jest, że dzieli ono ludzi najbardziej i stanowi najsilniejszą tamę ich rozprzestrzeniania się, a zarazem najbardziej ich zbliża i tworzy najsilniejszy między nimi łącznik.
- Źródło: Dziejowe znaczenie morza , „”Przegląd Historyczny„”, 1921-1922, 23, 1, s. 1.
O Franciszku Bujaku
[edytuj]- Będąc otwarty na wielorakie inspiracje „z zewnątrz”, z wyraźnym sceptycyzmem odnosił się wszakże do prób nadmiernej psychologizacji historii i różnego rodzaju, oderwanych od dziejowego konkretu, spekulacji historiozoficznych.
- Autor: Andrzej Wierzbicki, Poczet historyków polskich. Historiografia polska doby podzaborowej, Poznań 2014, s. 206.
- Dwóch wybitnych uczonych wyznaczało szlaki rozwoju historii gospodarczej w Polsce pierwszej połowy XX wieku - Franciszek Bujak i Jan Rutkowski.
- Autor: Andrzej Wierzbicki, Poczet historyków polskich. Historiografia polska doby podzaborowej, Poznań 2014, s. 201.
- Śród wzrastającego ciągle zastępu młodych pracowników na polu dziejów ojczystych, jeden tylko stwierdził, szeregiem poważnych monografii, zarówno swe wyraźne zamiary, jak i wysokie uzdolnienie do podjęcia i wykonania pracy nad historyą ludu polskiego i wsi polskiej. Pracownikiem tym jest p. Franciszek Bujak. Pochodząc z ludu, od dzieciństwa zespolony z życiem wieśniaczem, po ukończeniu studyów uniwersyteckich, poświęcił się specyalnie badaniom nad wsią małopolską obecną i w przeszłości.
- Autor: Bronisław Chlebowski, Franciszek Bujak, "Studya nad osadnictwem Małopolski. Część I", Kraków 1905: [recenzja] , „Przegląd Historyczny”, 1906, 3, 3, s. 432.