Festiwal w Jarocinie

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Koncert zespołu Siekiera na Festiwalu w Jarocinie (4 sierpnia 1984)

Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji (później Festiwal Muzyków Rockowych) – powstał w najbardziej popularnej formie w 1980 r. z inicjatywy Waltera Chełstowskiego, chociaż festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku.

  • Ludzie stanowczo mają za mało wiary, że marzenia można realizować, a jednak… Będąc w 1986 roku w Jarocinie stwierdziłem, że poza Kobranocką na festiwalowej scenie zaczynało dominować zbyt dużo „harcerstwa”. W tym czasie byłem zbuntowanym punk-rockowcem i pomyślałem, że tak nie może być, aby tego typu miałka muzyka stała się głosem młodego pokolenia.
  • Uważam, że nie powinno się dzisiaj robić festiwalu w Jarocinie, ponieważ to miejsce stanowi symbol minionej epoki i nie jest adekwatne do aktualnych czasów. Dla organizatorów obecnego festiwalu tamten Jarocin jest czymś kompletnie nieistotnym, a jednak są ludzie, dla których znaczył bardzo wiele. Robienie tam kolejnego spędu podobnego do tego, jaki odbywa się rokrocznie w Gdyni czy w innych miejscach nie jest zabijaniem, ale zwykłym psuciem tego symbolu i dlatego mi się to nie podoba. Ze strony organizacyjnej nie można współczesnemu festiwalowi nic zarzucić, bo faktycznie jest zrobiony profesjonalnie, jednak osobiście mam zasadnicze opory, dotyczące zagubienia idei.(...) Reasumując: dzisiejszy Festiwal ideologicznie stanowczo na NIE, organizacyjnie jak najbardziej na TAK, ale Panowie zróbcie to gdzie indziej, niekoniecznie w Jarocinie.