Falandyzacja prawa
Wygląd
Falandyzacja prawa – stosowane w polskiej publicystyce pejoratywne określenie na niektóre próby interpretacji (wykładni) prawa bądź na usprawiedliwienie organów władzy, których postępowanie balansuje na granicy prawa. Określa się tak „naginanie” prawa, próby jego interpretacji w doraźnym interesie interpretatora.
- Falandyzacja prawa.
- Autor: Ewa Milewicz
- Źródło: „Gazeta Wyborcza” 1994, cyt. za: czat z Lechem Falandyszem
- Znaczenie: stosowane w polskiej publicystyce pejoratywne określenie na niektóre próby interpretacji (wykładni) prawa, bądź na usprawiedliwienie organów władzy, których postępowanie balansuje na granicy prawa. Określa się tak „naginanie” prawa, próby jego interpretacji w doraźnym interesie interpretatora.
»Falandyzację« prawa zarzucali mi politycy, czyli ludzie, którzy nie znają prawa. Natomiast prawnicy nie mieli o to do mnie szczególnych pretensji. Wiedzieli bowiem, że są to dopuszczalne sposoby wykładni prawa. Nigdy nie naruszyłem kanonów wykładni. Była to może dość specyficzna wykładnia prawa, rozbijająca pozornie słuszne zasady, za którymi stali politycy i partie, nie łamała ona jednak kanonów logiki i nie naruszała wspólnego dobra. Walka o prawo trwa dalej, ponieważ nie jest ono dane raz na zawsze, a granice jego wykładni wyznaczają zasady państwa prawnego.”
Po latach senator Krzysztof Piesiewicz stwierdzi, że czas zweryfikował „falandyzację” - jest ona niczym w porównaniu z tym, z czym mamy do czynienia dzisiaj, jeśli chodzi o elastyczność prawa.
Źródło:[1]dostęp: 2019-12-27, Leonard Drożdżewicz. Lech Falandysz (1942-2003) – wspomnienie o Mistrzu. „Rejent”. 7–8 (207–208), s. 189-191, https://u227.e-cryptex.pl/app/appStowarzyszenieS/publikacje/2008/7/1753.pdf
Nawiązania
[edytuj]- Prokurator Nowicki: Ja pomagam łamać prawo… Ja…
- Walerian Duch: Eee tam, troszeczkę je tylko falandyzujemy.
- Źródło: serial Sfora, odcinek 4