Félix Houphouët-Boigny

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Félix Houphouët-Boigny

Félix Houphouët-Boigny (1905–1993) – iworyjski lekarz i polityk, premier (1959–1960), a następnie dyktatorski prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej (od 1960 do śmierci).

 • Jadę do Rzymu za proponować Ojcu Świętemu, by ze chciał zaakceptować dar bazyliki. Jeśli zaakceptuje, bazylika nie będzie już należała do Wybrzeża Kości Słoniowej ani do mnie samego. To Papież zadecyduje o dacie konsekracji.
 • Ten Paryż i te jego kobiety…
  • Opis: cytat przypisywany w jednym z wywiadów.
  • Źródło: Arkady Radosław Fiedler, Wabiła nas Afryka Zachodnia, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1980, s. 70.
 • Wszelkie wysiłki w kierunku jedności muszą być dokonywane z konieczną ostrożnością i rozwagą.

O Félixie Houphouëcie-Boignym[edytuj]

 • Drobny, niski mężczyzna z twarzą, w której wszystko jest płaskie – nos, wargi, kości policzkowe. Houphouët wyrządził postępowym siłom Afryki ogrom zła. Odegrał on w rewolucji afrykańskiej znacznie gorszą rolę, niż wiele innych popularnych – w negatywnym sensie – nazwisk afrykańskich. Jeżeli w krajach byłej Afryki francuskiej zostały rozbite siły lewicy i postępu – to jest w tym główna zasługa Houphouëta-Boigny’ego. Prezydent Wybrzeża Kości Słoniowej jest afrykańskim ideologiem, organizatorem i promotorem francuskiego neokolonializmu.
  • Opis: na konferencji szefów państw afrykańskich w maju 1963.
  • Źródło: Ryszard Kapuściński, Gdyby…, op. cit., s. 73.
 • Félix Houphouët chciał być wielki. I był. Dlatego służył narodowi. Miał ambicje związane ze sobą i swoim krajem, ponieważ kultywował miłość do swojego kraju i chciał, żeby ten się rozwijał. Udało mu się dzięki wytrwałości, sile perswazji i pracy nad rozwojem. Ten przykład nie może się zdezaktualizować ani pójść w zapomnienie. Cześć powinni mu oddać nie tylko wierni jego pamięci, ale wszyscy młodzi ludzie z tego kraju.
 • Nie odkryję Afryki, gdy powiem, że Abidżan, jak i reszta kraju, stoi dość mocno na zdrowych nogach swej gospodarki, dającej pokaźne zyski. Prezydent kraju, Felix Houphouet-Boigny, konserwatysta, ale z głową otwartą do interesów, zwolennik polityki wolnego handlu, dbając o własną kieszeń, nie zapomina wszak o całym kraju. Stworzył ekonomiczny boom, co dało Wybrzeżu Kości Słoniowej solidne nadwyżki finansowe. Przypomnijmy: trzecie miejsce na świecie w produkcji kawy, czwarte – w kakao, a pierwsze miejsce w Afryce w uzyskiwaniu drewna (trzy czwarte kraju to lasy). Plantacje są w rękach Afrykanów, co przy całej miłości prezydenta do Francji (…) uniezależnia go od kuszącego, acz łapczywego miasta nad Sekwaną.
 • Szanowni goście, powszechnie wiadomo, że Félix Houphouët-Boigny był praktykującym katolikiem, który lubił mówić, że Bóg jest jeden. I z tego właśnie czerpał siłę swojej miłości do bliźniego. Wierząc w Boga zobowiązał się, że nigdy nie ulegnie jakimkolwiek bałwochwalczym rytuałom. Jego idolem był Bóg i Jezus Chrystus. Najświętsza Dziewica Maryja była jego Matką opiekunką.