Ewa Pytka

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ewa Pytka (ur. 1964) – polska reżyserka, scenarzystka, producentka, piosenkarka, poetka i autorka tekstów piosenek.

  • Długo (...) broniłam się przed faktem, że miałabym film produkować sama.
  • Można powiedzieć, że nie dość, że Pytka napisała scenariusz, wyprodukowała i wyreżyserowała film, to jeszcze w nim zaśpiewała i się pojawiła. Wykonuję pięć piosenek, a właściwie cztery plus wokalizy.
  • Reżyserowanie to już czysta przyjemność. Zbieranie pieniędzy, dopinanie budżetu zajmuje około 70% czasu. Natomiast sam okres zdjęciowy, to w Polsce około 30 dni.
  • Ukończenie EAVE niewątpliwie dało mi odwagę, żeby rzucić się na tę szeroką wodę. A w Polsce, faktycznie zrobić debiut nie jest łatwo. Na szczęście jest Polski Instytut Sztuki Filmowej, dzięki wsparciu którego udało mi się dopiąć budżet.
  • (...) zdaję sobie sprawę, że jest to kino, które bardziej trafi do kobiet. To one szukają romantycznych, magicznych historii. Ja jednak myślę, że kino albo jest dobrze opowiedziane, albo nie. Są oczywiście tematy bliższe raz męskiej, a raz żeńskiej widowni. Ale na przykład Bigelow pokazała, że i kobieta może zrobić twarde, męskie kino. Ja sama zrealizowałam przecież sensacyjny teatr telewizji. A moim marzeniem jest wyreżyserowanie kolejnego odcinka przygód Jamesa Bonda. Chciałabym mieć kiedyś taki budżet i taką zabawę na planie.

Zobacz też: