Ernst-Robert Grawitz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Ernst-Robert Grawitz (1939)

Ernst Robert-Grawitz (1899–1945) – profesor na uniwersytecie w Berlinie, szef służby zdrowia SS i Policji, prezes Niemieckiego Czerwonego Krzyża w latach 1936–1945 oraz SS-Obergruppenführer, zbrodniarz hitlerowski.

O Ernście-Robercie Grawitzu[edytuj]

  • Naczelny lekarz SS był żywym, czerstwym mężczyzną o szerokiej wiedzy praktycznej. Interesował się wszystkim. Według moich obserwacji dokonanych w Oranienburgu i następnie w Oświęcimiu był on również spostrzegawczy. Potrafił właściwie oceniać lekarzy i nie dawał się zwieść. W Oświęcimiu był dwukrotnie, nie potrafię jednak podać, w jakim czasie. Chciał wszystko widzieć i pokazywano mu również wszystko. Pokazywałem mu wszelkie najgorsze braki, przepełnione szpitale, kostnice, aż do najprymitywniejszych urządzeń do oczyszczania ścieków w Brzezince. Widział on cały przebieg niszczenia Żydów aż do spalania w dołach lub krematoriach. Widział dokładnie niedostatek opieki lekarskiej ze strony lekarzy SS jak i niedostateczne zaopatrzenie chorych i ogólny stan zdrowia wszystkich więźniów. Podczas obu wizytacji obiecał uczynić wszystko, co będzie możliwe, aby udzielić pomocy, jednak bez żadnego skutku. Również i on nie mógł nic pomóc.
    • Autor: Rudolf Höß, Autobiografia Rudolfa Hössa komendanta Auschwitz, tłum. Wiesław Grzymski, Wydawnictwo Mireki, s. 192–193.