Epoka georgiańska

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bath Circus z 1768–przykład architektury epoki georgiańskiej

Epoka georgiańska (ang. georgian era) – okres w historii Anglii przypadający na lata 1714–1830, kiedy panowało kolejno po sobie czterech królów o imieniu „Jerzy” (ang. George).

 • (…) Jerzy III był trzecim z kolei królem o tym imieniu, przy czym tak w ogóle było ich razem czterech, panowali zaś od roku 1714 do 1830, co daje imponującą średnią 29 lat na łebka. Dopiero z naszej perspektywy widać, że było to cholernie dużo Jerzych, jak na tak krótki czas. Problem, jaki się w związku z tym nieuchronnie pojawia, polega na tym, że wszyscy ci królowie najnormalniej w świecie się ze sobą zlewają i występują po prostu jako kwartet Jerzych albo zgoła jako czwórka starych facetów w śmiesznych perukach. Wobec tego do rangi kwestii numer jeden urasta pytanie, jak odróżnić jednego Jerzego od drugiego. Najwyraźniej w dawnych czasach ludziom przychodziło to jakoś łatwiej.
  • Autor: Will Cuppy, Życie i upadek prawie wszystkich, tłum. i wstęp Wojciech Tyszka, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 2005, ISBN 8371634099, s. 224.
 • Król Jerzy Pierwszy żył przez czas długi,
  A gorszy odeń był tylko Drugi.
  Choć powiadają starcy i dzieci,
  że jeszcze gorszy był Jerzy Trzeci.
  Rządził też Czwarty przez jakiś czas,
  Po czym ród Jerzych na szczęście zgasł.