Edmund Kosiarz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Edmund Kosiarz (1929–1994) – komandor porucznik Marynarki Wojennej, pisarz i dziennikarz marynista.

 • 11 września, w pobliżu wyspy Fehmarn pojawił się okręt podwodny „Wilk”, poszukujący jeszcze celu dla swych torped. (…) natrafił na zespół okrętów bojowych, prowadzący ćwiczenia na Zatoce Meklemburskiej. Wśród ćwiczących okrętów był nowy ciężki krążownik „Admiral Hipper” i kilka niszczycieli. Kmdr ppor. Krawczyk zdecydował się na wykonanie ataku torpedowego na ciężki krążownik i skierował „Wilka” w stronę zespołu okrętów wroga. Do ataku nie doszło, bo w zespole niemieckim dostrzeżono peryskop okrętu podwodnego, natychmiast ogłoszono alarm. Ciężki krążownik „Admiral Hipper” pośpiesznie zaczął uchodzić z niebezpiecznego rejonu, a niszczyciele rzuciły się do poszukiwań.
  • Opis: o akcji okrętu podwodnego ORP „Wilk” podczas II wojny światowej.
  • Źródło: Druga wojna światowa na Bałtyku, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1988, ISBN 8321532683, s. 148.
 • Ogień, kierowany przez kpt. Mańkowskiego, był skuteczny. Już w trzeciej salwie uzyskano nakrycie, a następnie trafienia. Między innymi jeden z celnych pocisków rozerwał się na wieży działa 150 mm i uszkodził je. (…) Choć dowódca „Szleswiga-Holsteina” kmdr Kleinkamp po wstrzelaniu się mógł liczyć na poważny sukces, po pierwszym trafieniu w jego okręt pocisku z baterii polskiej zrezygnował z dalszej walki. Pancernik zaczął wycofywać się na bezpieczną odległość, poza zasięg skutecznego ognia baterii. Artylerzyści polscy zdążyli oddać jeszcze dwie salwy, a potem przenieśli ogień na „Schlesiena”. Ale i jego dowódca kmdr Utke nie miał ochoty do dalszej walki. Bateria oddała kilka salw, po czym przerwała ogień, gdyż oba okręty udały się w stronę Gdańska.
  • Opis: o obronie Helu i drugiej bitwie baterii cyplowej z Helu z niemieckimi okrętami liniowymi m.in. przeciw pancernikowi „Schleswig-Holstein”, 27 września 1939.
  • Źródło: Druga wojna światowa na Bałtyku, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1988, ISBN 8321532683, s. 157–159.
  • Zobacz też: Gdańsk