Dziewięć godzin do Ramy

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dziewięć godzin do Ramy (ang. Nine Hours to Rama) – brytyjsko-amerykański film dramatyczny z 1963 w reżyserii Marka Robsona, który zekranizował powieść Stanleya Wolperta o tym samym tytule.

O Dziewięciu godzinach do Ramy[edytuj]

  • Oglądałem film o zamachu na Gandhiego. Zrobiono go w 1960 czy 1961 roku w Hollywood, dramatyzując rzekome przygody Amerykanina, który według twierdzeń angielskiego świadka naocznego, Roberta Stimsona, miał pierwszy złapać zabójcę [Nathurama Godsego] za ramię. Film, typowy kolorowy gigant, był tak potwornym kiczem, że mimo szumnej reklamy nawet w samych Stanach Zjednoczonych zrobił niecodzienną klapę. Nazywał się Dziewięć godzin do Ramy i tchnął całkowitym niezrozumieniem Indii i Gandhiego. Przypominał nieco romantyczne wyobrażenia, jakie miano w Europie w latach trzydziestych o Gandhim, kiedy przyjechał na krótko do Szwajcarii. (…) W filmie było trochę z tego lukrowanego mitu, trochę kolorytu indyjskiego i jedna dobra scena, sam moment zabójstwa, ukazujący szczegóły zachowania się Nathurama Godse.
    • Autor: Władysław B. Pawlak, Księga zamachów. Od Sarajewa do Dallas, Państwowe Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1975, s. 228–229.