Dyskusja:Włodzimierz Lenin

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

"Każdy kompromis jest zgniły."

Uważam, że w świetle tego, co Lenin pisze w artykule "Dziecięca choroba "lewicowości" w komunizmie" (Książka i Wiedza, 1949) w rozdziale VIII pt. " "Żadnych kompromisów"? "(s. 55-66) Lenin nie mógłby wypowiedzieć/napisać takich słów. W niniejszym rozdziale pisze on właśnie, że kompromisy są nie tylko dopuszczalne, ale i konieczne, nieuniknione na pewnych etapach walki klasowej i w pewnych sytuacjach politycznych.

Po drugie - cytat nie ma źródła, więc jego wątpliwość jest dla mnie jeszcze większa.

Cytat o kucharce to bzdura. Wystarczy zajrzeć na angielską wiki. Skoro napisał to Kołakowski to może umieścić to przy Kołakowskim?

Źródło cytatu o kucharkach.[edytuj]

Zlokalizowałem źródło i dokładne brzmienie cytatu o kucharkach i wnioskuję o wywalenie aktualnego, niedokładnego cytatu (no od kiedy Leszek Kołakowski jest źródłem cytatu z Lenina???) i zastąpienie go poprawnym.

Cytat pochodzi z "Czy bolszewicy utrzymają władzę państwową?" z roku 1917 (tytuł oryginału "Удержат ли большевики государственную власть?", po angielsku "Can the Bolsheviks Retain State Power?")

Cytat brzmi:

"Nie jesteśmy utopistami. Wiemy, że nie każdy robotnik, nie każda kucharka, z dnia na dzień będą potrafili rządzić państwem."

Po rosyjsku (link do tekstu źródłowego: http://leninism.su/works/73-tom-34/1702-uderzhat-li-bolsheviki-gosudarstvennuyu-vlast.html )

"Мы не утописты. Мы знаем, что любой чернорабочий и любая кухарка не способны сейчас же вступить в управление государством."

i po angielsku (link: http://marxists.catbull.com/archive/lenin/works/1917/oct/01.htm )

"We are not utopians. We know that an unskilled labourer or a cook cannot immediately get on with the job of state administration."

Tutaj link do mojego artykułu z szerszym tłem: http://nrdblog.cmosnet.eu/2016/04/debunk-kucharka-moze-rzadzic-panstwem/

  • "od kiedy Leszek Kołakowski jest źródłem cytatu z Lenina?" Główne nurty marksizmu zawierają szereg cytatów z podaniem źródła.