Dominik Matwiejczyk

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Dominik Matwiejczyk (ur. 1979) – polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  • Na pewno jest uzasadnione mówienie o przemyśle filmowym, bo film jest czymś, gdzie są angażowane olbrzymie środki i osoby wykładające te pieniądze, liczą na ich zwrot. Czyli pod tym względem musi to mieć aspekty biznesowe. Jest to część kultury, która musi amortyzować zainwestowane fundusze. Jeśli nie zarabia na siebie, to przynajmniej powinna się zwracać.
  • Na pewno wkurza mnie to, że w polskim kinie nie robi się filmów, które zmuszają do dyskusji. One przebiegają przez kina, niektóre są nawet bardzo dobre, otrzymują nawet nagrody, jednak poruszane przez nich problemy jakoś specjalnie nas nie dotyczą. Trudno się w taką czy inną tematykę zagłębić i o niej rozmawiać. Jeśli już, to podkreślamy warsztat, technikę filmu czy aktorskie kreacje. Ja natomiast uważam, że robienie filmów polega na czymś innym. Dobrze, kiedy film w jakiś sposób rusza człowiekiem, „denerwuje” go, wywołuje refleksję nad różnymi aspektami otaczającego nas świata.
  • Reżyser powinien być i artystą i rzemieślnikiem. Bo artysta, nie znając rzemiosła, nie potrafiłby zrobić filmu, który dałoby się obejrzeć, a gdyby był tylko rzemieślnikiem to wytwarzałby wszystko mechanicznie. Sztuką jest połączyć te dwie rzeczy i w większości przypadków tak to właśnie wygląda.