Digvijaysinhji

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Digvijaysinhji

Digvijaysinhji (1895–1966) – indyjski arystokrata, maharadża Nawanagaru w latach 1933–1947, także krykiecista i dyplomata. Znany z pomocy udzielonej grupie polskich dzieci podczas II wojny światowej.

  • Głęboko wzruszony i przejęty cierpieniem polskiego narodu, a szczególnie losem tych, których dzieciństwo upływa w tragicznych warunkach najokrutniejszych z wojen, pragnę w jakiś sposób przyczynić się do poprawienia ich losu. Zaofiarowałem im gościnę na ziemiach położonych z dala od zawieruchy wojny. Może tam, w pięknych górach nad brzegiem morza dzieci będą mogły powrócić do zdrowia, może uda im się zapomnieć o wszystkim, co przeszły i nabrać sił do przyszłej pracy jako obywatele wolnego kraju (…)

O Digvijaysinhji[edytuj]

  • Niewątpliwie był człowiekiem władzy, symbolem siły i potęgi. Wśród lokalnej społeczności niezwykle poważany. Dostojnik, zawsze pięknie ubrany z dbałością o najmniejszy szczegół. Dla nas był uosobieniem utraconych ojców, których przez lata pobytu w ośrodku starał się nam zastąpić. Lubił dzieci, my też do niego lgnęliśmy. Cechowała go ogromna serdeczność i otwartość na ludzi.