Przejdź do zawartości

Dietrich von Choltitz

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Dietrich von Choltitz

Dietrich Hugo Hermann von Choltitz (1894–1966) – niemiecki generał piechoty, ostatni wojenny gubernator Paryża w czasie II wojny światowej.

  • Panowie, stanowicie wojskową elitę. Dam wam pięciu albo sześciu żołnierzy i będziemy was osłaniać ogniem zaporowym, żebyście mogli przejść na drugą stronę rue de Rivoli. Macie tylko dostać się siłą do środka, by wydobyć tkaninę.
    • Opis: Do dwóch SS-mannów o odzyskaniu Tkaniny z Bayeux, 21 sierpnia 1944.
    • Źródło: Robert M. Edsel, Obrońcy skarbów
  • Himmler: Neron zajmował się bzdurami, kiedy płonął Rzym. A cały świat nadal o tym mówi... Pewnego dnia, drogi generale, świat będzie rozprawiał o panu i o mnie. I za tysiąc lat nadal będą nas wspominać. Przewyższymy Cezara i Attylę! A jeśli wbrew moim przewidywaniom, przegramy bitwę – to przynajmniej przegramy ją w blasku sławy. Świat zatrzęsie się w podstawach na sam dźwięk naszych nazwisk! Himmler i Choltitz! Dzieci będą płakać, a kobiety wrzeszczeć, a nawet najsilniejsi mężczyźni nie będą w stanie zapanować nad bladością, którą te nazwiska wywołują na ich twarzach.
    von Choltitz: Reichsführer, jestem zmuszony zauważyć, że Paryż to nie Rotterdam... Paryż to nie Sewastopol. Cały świat zwróci się przeciw nam, jeśli go zniszczymy – a Bóg jeden wie, co się z nami stanie, jeśli przegramy wojnę!