Deklaracja terezińska
Wygląd
Deklaracja terezińska względnie Deklaracja z Terezina – akt prawa międzynarodowego należący do kategorii soft law przyjęty 30 czerwca 2009 przez 46 państw podczas konferencji międzynarodowej w Terezinie w Republice Czeskiej, którego celem jest skłonienie państw, które go zaakceptowały, do regulowania statusu prawnego majątku ofiar Holokaustu, pomocy dla osób ocalonych z Zagłady oraz prowadzenia edukacji na temat tej niemieckiej zbrodni nazistowskiej i jej następstw.
- Postanowienia Deklaracji Terezińskiej nie zawierają zobowiązań o charakterze prawnie wiążącym w świetle prawa międzynarodowego. Ma ona charakter niewiążącego dokumentu politycznego typu soft law.
- Autor: Bartosz Cichocki
- Źródło: Odpowiedź na interpelację nr 24412 w sprawie Deklaracji Terezińskiej oraz JUST Act 447 Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Bartosz Cichocki, sejm.gov.pl, 10 sierpnia 2018.
- Sama Deklaracja Terezińska nie jest wiążącym aktem prawa międzynarodowego. Opisywany dokument nie nakłada obowiązków i nie przewiduje sankcji w przypadku nieosiągnięcia celów ustanowionych w Deklaracji. Tym samym Rzeczpospolita Polska, tak jak pozostałe 45 państw uczestniczących w Konferencji, nie jest prawnie zobowiązana do wypełniania postanowień i celów wskazanych ww. dokumencie.