Degrowth
Wygląd
Degrowth – ruch społeczny, polityczny i ekonomiczny oparty na ekonomii ekologicznej, ideach antykapitalistycznych i antykonsumpcjonistycznych.
- Indywidualne decyzje mają duże znaczenie. Bez nich nie zadzieje się żadna większa zmiana. Ale nawet radykalne decyzje, o których mówimy, wciąż pozostają indywidualnymi decyzjami grupy osób. Mogą się nie przebić do mainstreamu. Potrzebne są zmiany systemowe.
- Mówiąc „postwzrost” mamy na myśli organizację świata, w którym nie następuje już wzrost gospodarczy, jednak być może nie jest oczywiste, że trzeba przerwać ten wzrost już teraz.
- Zamiast mówić wprost o ograniczaniu produkcji czy konsumpcji, lepiej mówić o zmianie organizacji społeczeństwa tak, by służyło to jakości życia. Transport to świetny przykład. Jego koszty zewnętrzne są bardzo wysokie. Koszt związany z poruszaniem się pojedynczego kierowcy w samochodzie jest przerzucany na innych. Zarówno kierowców, którzy stoją w korkach, jak i wszystkich innych, którzy wdychają spaliny i ponoszą koszty związane z ochroną zdrowia.
- Zwolennicy koncepcji degrowth uważają, że w niektórych krajach wzrost w pewnym selektywnym ujęciu powinien następować, bo materialny poziom życia jest wciąż niedostateczny. W krajach słabiej rozwiniętych pewien wzrost musi nastąpić, żeby pewne aspekty jakości życia mogły osiągnąć poziom, który nie koliduje z godnością.
Zobacz też: