Przejdź do zawartości

Dalila

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Dalila

Dalila – postać biblijna ze Starego Testamentu; filistyńska prostytutka i ostatnia kochanka Samsona, która wykorzystując swój urok fizyczny pozbawiła go źródła jego siły i sprzedała w niewolę swym rodakom Filistynom za sumę srebrnych monet.

O Dalili[edytuj]

  • Historia Samsona i Dalili zawiera w sobie ziarno antyfeminizmu, charakterystycznego dla wielu biblijnych tekstów, według których kobieta jest zawsze bardziej perwersyjna i skłonna do zła niż mężczyzna. W rzeczywistości jest to ubarwiona historia zwykłych kochanków. Dalila, współpracując z wrogiem (poprzedniczka każdej Maty Hari), była znaną prostytutką, która została kochanką Samsona, gdy ten podczas podróży do Gazy oddalił żonę. (…) Kobieta nazywała się Dalila i była kurtyzaną dobrze znaną elicie miasta. Samson nie mógł oprzeć się jej czarowi i chciał kontynuować związek.
    • Autor: José María López Ruiz, Tyrani i zbrodniarze. Najwięksi nikczemnicy w dziejach świata, tłum. Agata Ciastek, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2006, s. 18.
  • Nie znamy motywów działania Dalili, nie wiemy, czy to pieniądze, czy uczucia patriotyczne, czy może ambicja wykonania tak trudnego zadania skłaniają ją do tego czynu. Nie poznajemy także dalszych jej losów. To, co o niej wiemy, stawia ją właściwie w negatywnym świetle: zdradza mężczyznę, który ją kochał, powodując jego upokorzenie i cierpienie. Zarazem Dalila jest jedną z nielicznych postaci kobiecych w Biblii, które mimo swego mało znaczącego statusu faktycznie sprawują władzę. Nie tylko nie daje się zastraszyć – jak pierwsza żona Samsona. Moc słów Dalili jest silniejsza od fizycznej siły Samsona. To, co nie udało się całym oddziałom wojowników, udało się tej kobiecie: ona go ujarzmiła.
    • Autor: Elżbieta Adamiak, Kobiety w Biblii. Stary Testament, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006, ISBN 8324006230, s. 92.