Czaka

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Skocz do: nawigacja, szukaj
Czaka

Czaka (1787?–1828) – twórca i król zjednoczonego państwa Zulusów.

O Czace i jego rządach[edytuj]

  • Czaka był wielkim zdobywcą, twórcą imperium Zulusów, z których uczynił jeden naród. Geniusz wojskowy o niespożytej sile i energii, Czaka był także złośliwym, paranoicznie nieufnym i okrutnym tyranem o autodestrukcyjnych skłonnościach. (...) Był twórcą wielkiego królestwa, które stworzył nieomal z niczego, jednak cena, jaką musieli za to zapłacić zwykli Afrykanie, była niezwykle wysoka. Nieposkromione ambicje Czaki kosztowały życie setek tysięcy.
    • Autor: Simon Sebag Montefiore, Potwory. Historia zbrodni i okrucieństwa, tłum. Jerzy Korpanty, wyd. Świat Książki, Warszawa 2010, ISBN 9788324715480, s. 168-169.
  • Na gołej głowie nosił opaskę ze skóry wydry, w którą powtykane były pęki niezwykłych ciemnoczerwonych piór, a na przedzie sterczało pionowo pojedyncze, długie na ponad pół metra, lśniące pióro niebieskiego żurawia. Z ramion i klatki piersiowej zwisały mu frędzle blisko dziesięciocentymetrowej długości z „ogonów” spreparowanych z futra cętkowanej żenety i niebieskoszarej małpy. Z bioder prawie do kolan, całkowicie owijając ciało, zwieszał się kilt z niezliczonej ilości podobnych „ogonów” z tychże samych futer.
  • Oniemieliśmy ze zdumienia na widok porządku i dyscypliny panujących w kraju, który przemierzaliśmy. Kraale wojskowe [...], a także kraale wodzów pokazywały, że zachowanie czystości należało tam do zwyczaju i to nie tylko wewnątrz chat, lecz również na zewnątrz, gdzie na znacznych przestrzeniach nie można było dojrzeć ani brudu, ani popiołu.[...] [Czaka] przekonywał o wyższości swego uzbrojenia, które, jak mówił, jest pod wieloma względami bardziej udane, niż nasze muszkiety. Argumentował, ze tarcza, jeżeli się ją zanurzy w wodzie przed atakiem, będzie dostateczną ochroną przed kulą wystrzeloną z daleka, a w przerwie koniecznej do ponownego nabicia broni, jego ludzie dojdą do nas na niewielką odległość...
  • W osiem miesięcy po wizycie Norrisa w Afryce narodził się wielki wojownik... Zulus Chuck'a.
    • Źródło: Chuck Norris. Z półobrotu, wyd. Vesper, Poznań 2006, ISBN 83-60159-01-7, s. 24.