Przejdź do zawartości

Conan z Cymerii

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Sylwetka Conana

Conan z Cymerii (Conan Barbarzyńca) – postać literacka stworzona przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda w serii opowiadań fantasy opublikowanych w latach 30. XX wieku w magazynie Weird Tales.

  • Ale najpierw trzeba to tak urządzić, żeby stracił towarzyszy, albowiem Conan Barbarzyńca najlepszy jest w pojedynkę. Bardzo wyrazista persona! Oczy lodowate, mięśnie stalowe, żuchwa kwadratowa!
  • Powiadają legendy, że najpotężniejszy wojownik ery hyboryjskiej, człek – jak pisał nemedyjski kronikarz – który swemi obutymi w sandały stopy podeptał zdobne w klejnoty trony Ziemi, urodził się na polu bitwy, w czym miała być wieszczba jego przyszłych losów. Jest to możliwe, albowiem niewiasty cymmeryjskie równie sprawnie jak ich mężowie władały orężem, nie można tedy wykluczyć, iż matka Conana, nie bacząc na poważny swój stan, pospieszyła, by odpierać atak wrażych Vanirów.
  • (…) pracował dla wydawnictwa „Hyborea”, serwującego sagę o Conanie – dwa tomy w miesiącu, dwadzieścia cztery w roku.
    Niewytłumaczalny fenomen: Conana Barbarzyńcę czytano – i szanowano! – na całym postradzieckim terytorium. „Hyborea” wyniuchawszy ten trend, wyklepała już setkę tomów bez dwu: najpierw oryginalnego Howarda, potem jego zachodnich następców, wszelakich Jordanów i Sprague'ów de Campów, a kiedy Jordany i Campy się skończyły, do druku poszły dokonania rosyjskich konanistów.
    W tej oto brygadzie orał Konanow, dając nieustający powód do żartów, związanych z jego nazwiskiem. (…) Jeśliś jest Kononow – pisz o Conanie, a między Puszkinów się nie pchaj!
Uwaga: W dalszej części znajdują się słowa powszechnie uznawane za wulgarne!
  • Potężni barbarzyńcy, których niezwykła sprawność w walce ulega jedynie ich niezwykłej sprawności w pieprzeniu