Clementine Churchill

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Clementine Churchill

Clementine Ogilvy Spencer-Churchill, baronessa Spencer-Churchill z domu Hozier (1885–1977) – żona Winstona Churchilla od 1908 do jego śmierci w 1965.

  • Może kryją się w tym też jakieś dobre strony.
    • Opis: o porażce politycznej Winstona Churchilla w lipcu 1945, kiedy stracił poparcie społeczeństwa brytyjskiego; Churchill odpowiedział jej „Zapewne kryją się bardzo skutecznie, bo ich nie widzę”.
    • Źródło: Paul Johnson, Bohaterowie, tłum. Anna i Jacek Maziarscy, wyd. Świat Książki, Warszawa 2009, s. 254.
  • Mój drogi Winstonie – muszę przyznać, że ja również zauważyłam zmiany w Twoim zachowaniu: nie jesteś już tak miły jak dawniej. W obliczu jakiegoś partactwa to do Ciebie należy podejmowanie odpowiednich kroków – z wyjątkiem Króla, Arcybiskupa Canterbury i Przewodniczącego Izby Gmin możesz wylać z pracy każdego – dlatego też, posiadając tak ogromną władzę, musisz pielęgnować w sobie dobroć, uprzejmość i możliwie jak najwięcej opanowania. (…) nie mogę znieść myśli, że ludzie, którzy służą Krajowi i Tobie, będą Cię podziwiać i szanować, ale nie kochać… Poza tym drażliwością i grubiaństwem nie osiągniesz wiele. Twoi podwładni nie będą Cię lubić albo przyjmą postawę niewolników – (a bunt w czasie Wojny jest przecież nie do pomyślenia!).
    • Opis: fragment listu do Winstona Churchilla z 27 czerwca 1940.
    • Źródło: Shaun Usher (zebr. i oprac.), Listy niezapomniane, tłum. Jakub Małecki, Wydawnictwo SQN, Kraków 2013, ISBN 9788379243327, s. 129–131.