Christiaan Huygens

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Christiaan Huygens

Christiaan Huygens (1629–1695) – holenderski matematyk, fizyk oraz astronom.

 • Człowiekowi, który przystaje na sąd Kopernika, iż nasza Ziemia jest planetą wodzoną wokół Słońca i, podobnie jak wszystkie inne, oświetloną przez Słońce, trudno oprzeć się wrażeniu, że i pozostałe planety są przystrojone i zamieszkane tak jak nasza Ziemia. Zawsze jednakże byliśmy skłonni sądzić, że próżno szukać tego, co Natura zechciała tam uczynić, widząc daremność nadziei na zakończenie takiego poszukiwania. Lecz gdy niedawno pogrążyłem się w poważnych rozważaniach na ten temat (nie uważając siebie za bystrzejszego od wielkich ludzi z przeszłości, ale mając to szczęście, że żyję po większości z nich), doszedłem do przekonania, że moje myślowe poszukiwania wcale nie były tak niewykonalne, a ścieżka wiodąca do celu zagrodzona piętrzącymi się trudnościami, by nie było tam pod dostatkiem miejsca na prawdopodobne domysły.
  • Źródło: New Conjectures Concerning the Planetary Worlds, Their inhabitants and Productions
 • Czyż każda z tych gwiazd lub słońc nie może mieć swoich podwładnych, tak jak nasze Słońce ma planety z ich księżycami, które im służą?
 • Jak olbrzymie muszą być owe ciała niebieskie i jak niepozorna wobec nich wydaje się Ziemia – scena, na której występują wszelkie potężne zamierzenia, morskie wyprawy i wojny. Rzecz akurat pod rozwagę królom i książętom, co życie tak wielu ludzi poświęcają jedynie po to, by zaspokoić swoje ambicje bycia panami jakiegoś nędznego zakątka tej drobnej planety.
  • Źródło: New Conjectures Concerning the Planetary Worlds, Their inhabitants and Productions
 • Możemy wznieść się z tej ograniczonej Ziemi i patrząc w górę, myśląc, czy natura oraz całe jej piękno i chwała marnuje się dla tej grudki pyłu. Więc będziemy chcieli, jak podróżnik w odległym lądzie, posiąść lepszy osąd na sprawy w domu i osądzić każdą rzecz przez jej wartość. Co ten świat nazywa wielkim my uznamy za małe, a wszystkie drobnostki, które większość z ludzi umieszcza w sercu, my uznamy za godne, bo będziemy wiedzieć, że miriady zasiedlonych i tak samo dobrze urządzonych jak nasz światów są tam.
  • Źródło: The Celestial Worlds Discovered
 • Odkrycie niebieskich światów: spekulacje dotyczące mieszkańców, roślin i wytworów światów pośród planet.