Chen Kuiyuan

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
To są cytaty z osoby noszącej chińskie nazwisko Chen.

Chen Kuiyuan (ur. 1941) – chiński działacz komunistyczny, członek Komitetu Centralnego, sekretarz KPCh w Tybetańskim Regionie Autonomicznym w latach 1992–2000, przewodniczący Chińskiej Akademii Nauk Społecznych od 2003.

  • Sukcesów naszej oświaty nie mierzy się liczbą dyplomów absolwentów uniwersytetów, liceów i gimnazjów. (…) Ostatecznie liczy się tylko to, czy nasi uczniowie sprzeciwiają się czy też nadstawiają ucha podszeptom kliki Dalaja, czy są lojalni wobec wielkiej macierzy i wielkiej sprawy socjalizmu, czy też mają je za nic.
  • Tybetańskie radio i telewizja są nie tylko niezawodnym środkiem, służącym wzmocnieniu duchowości i kultury narodu tybetańskiego, ale i potężną bronią w walce z separatystyczną działalnością kliki Dalaja, którą wspierają wrogie siły Zachodu.
  • Wyznawcy, a nawet niektórzy członkowie partii nadal nie zdołali zerwać kajdan poglądów religijnego idealizmu. Zamiast poświęcić inteligencję i energię pracy na rzecz społeczeństwa i ludu, marnują drogocenny czas na jałowe modlitwy o własne szczęście w innym świecie, zamiast przeznaczyć swoje skromne środki na poprawę własnego bytu, bez opamiętania rozdają pieniądze w klasztorach, zamiast skierować dzieci do nowoczesnych szkół, posyłają je do klasztorów na mnichów i mniszki. Takie negatywne myślenie i postępowanie uniemożliwia rozwój nauki i techniki i zakłóca rozwój sił produkcji.