Chanat Krymski
Wygląd
Chanat Krymski (tat. Qırım Hanlığı) – historyczne państwo feudalne nad Morzem Czarnym, istniejące od XV do XVIII wieku, pod panowaniem tatarskich chanów.
- Kiedy Moskale skryli się przed Mongołami w swoich północnych lasach, Polacy byli już otwarci na wpływy czarnomorskich stepów. (…) prawdopodobnie idea demokracji szlacheckiej pochodziła nie od republiki rzymskiej, lecz od kurułtaju, zgromadzenia mongolsko-tatarskiej szlachty i naczelników klanów, które wybierało nowego chana.
- Autor: Neal Ascherson, Morze Czarne, przeł. Tomasz Bieroń, Poznań 2003.
- Zobacz też: demokracja szlachecka
- Losy Krymu były w znacznym stopniu związane z losami Polski. Także dzieje Chanatu wykazują pewne podobieństwo do dziejów Polski. Oba kraje zgubiła w znacznym stopniu wewnętrzna anarchia, której rozsadnikiem byli wielcy feudałowie, przeciwni procesom centralizacji państwa i zwalczający wszelkie reformy mające na celu jego wzmocnienie. Silna Polska przez dwa wieki była gwarantem niepodległości Krymu, szachowała bowiem skutecznie potęgę Rosji. Konflikty między Polską i Rosją były zawsze wykorzystywane przez Gerejów we własnym interesie. Z chwilą gdy Rosja uzyskała zupełną przewagę nad Rzeczpospolitą i poddała ją swym wpływom, zabrakło siły zabezpieczającej Krym. Upadek potęgi tureckiej ostatecznie przesądził losy państwa Gerejów.
- Autor: Leszek Podhorodecki, Chanat Krymski. Państwo koczowników na kresach Europy, wyd. Bellona, Warszawa 2012.
- Zobacz też: Polska, Rosja
Zobacz też: