Przejdź do zawartości

Cezary Chlebowski

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Cezary Chlebowski (2007)

Cezary Chlebowski (1928–2013) – polski pisarz i publicysta, historyk, harcerz Rzeczypospolitej; autor książek.

  • (…) jestem jedynakiem i muszę powiedzieć, że miało to szereg dobrych, jak i złych stron, bo na przykład bardzo sobie ceniłem, że nikt nie korzysta razem ze mną z prawa do opieko u ojca czy matki, byłem egocentrykiem, na którym się wszystko skupiało. Ale potem zobaczyłem, szczególnie w okresach biedy wojennej, jak bardzo dużo moim rówieśnikom dawało to, że obok był brat, obok była siostra, na kim można się było oprzeć, czasem wypłakać, a ja tego nie miałem.
  • Wtedy w „Ponurym” coś pękło. Wysłał po komendanta obwodu patrol, który pana majora, tak jak stał, w bryczesach, kapciach i koszuli, związał i przyprowadził do lasu. Kazał go przywiązać do drzewa i powiedział: – Słuchaj, sztabowy byku. To nie jest wojsko „Ponurego”, to jest wojsko AK. Będziesz tu stał przywiązany i żarł surową kapustę jak my wszyscy, aż Okręg przyśle aprowizację.
    • Opis: o Janie Piwniku, gdy w listopadzie 1943 szefostwo okręgu nie pozwoliło na rozpuszczenie wojska na zimowe kwatery i jednocześnie nie dostarczyło żywności.
    • Źródło: Płk Jan Piwnik „Ponury”, dziennikpolski24.pl, 9 listopada 2012.