Cecilia Bartoli

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cecilia Bartoli, Salle Pleyel, Paryż, 2008

Cecilia Bartoli (ur. 1966) – włoska śpiewaczka operowa, mezzosopranistka.

  • Lubię mieć kontakt ze słuchaczami, czuć, że dociera do nich każdy niuans mojej interpretacji. Takiego komfortu nie dają wielkie sceny, jak Metropolitan Opera w Nowym Jorku, mimo że mają znakomitą akustykę.
  • Praca nad ariami Vivaldiego była długa i żmudna – nie są wydane drukiem, istnieją jedynie w rękopisach. Najpierw trzeba było przeszukać archiwa w Turynie, gdzie zgromadzona jest największa część operowej spuścizny Vivaldiego. Odczytanie wyselekcjonowanych arii wymagało pomocy muzykologów, konsultowania niemal każdej nuty. Pomogli mi w tym zaproszeni do nagrania muzycy włoskiego barokowego zespołu Il Giardino Armonico. Tym samym zgromadziła się wokół mnie cała grupa ludzi zainteresowanych muzyką dawną. Praca nad ariami Vivaldiego uświadomiła mi też, ile jest jeszcze wspaniałej, a niewykonywanej współcześnie muzyki.
  • Trzeba uważnie słuchać swego głosu. Ten bardzo delikatny instrument wymaga dużej troski i zrozumienia. A zatem ogromnie ważne jest, jaki repertuar się wybiera. Bywa, że młodzi ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Wydaje im się, że ich głos jest silny, zdolny wyśpiewać wszystko, a żaden rodzaj muzyki nie sprawi im trudności. I wówczas może okazać się, że bardzo szybko następuje kres kariery.