Carlos Saura

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Carlos Saura (2018)

Carlos Saura (1932–2023) – hiszpański reżyser filmowy, scenarzysta, pisarz i producent filmowy. Brat malarza Antonia Saury.

  • Chcę oglądać kino niesamowite, wspaniałe, ale przeżywać je samemu. Przeszkadzają mi ludzie, którzy są wokoło podczas projekcji. Dlatego w swoim domu stworzyłem dobre warunki do oglądania filmów. Codziennie staram się zobaczyć wybrany film. Czasem w towarzystwie żony, choć często samemu. Na czas projekcji wyłączam telefon, stwarzając sobie komfort, na którym tak bardzo mi zależy. Można powiedzieć, że technologia działa na moją korzyść.
  • Jestem pod tym względem ogromnym egoistą. Wydaje mi się, że jeśli film będzie podobał się mnie samemu to spodoba się również innym. Trudno odpowiedzieć na pytanie, czy kino jest ważne dla innych. Dla mnie jest bardzo ważne.
  • Zrobiłem ok. 40 filmów, więc tak naprawdę najmocniej jestem związany z tą sztuką. Te, które robiłem, wypływały ze mnie. Ja byłem autorem scenariuszy do nich, choć również zdarzało się, że proponowano mi realizację filmów opartych na cudzym pomyśle. (…) Miałem też ogromne szczęście, że udało mi się nakręcić tyle filmów. Kiedy zaczynałem sądziłem, że zrobię tylko jeden. A tymczasem nakręciłem ich kilkadziesiąt i każdy nowy jest niesamowitą przygodą. Mam nadzieję, że będzie to dalej tak trwało.