Przejdź do zawartości

Bonnie i Clyde

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Bonnie i Clyde

Bonnie i ClydeBonnie Parker (ur. 1910) i Clyde Barrow (ur. 1909) – para amerykańskich przestępców z lat 30. XX wieku, zastrzeleni w policyjnej zasadzce 23 maja 1934.

 • Pewnego dnia zginą ramię w ramię…
  • Opis: słowa z wiersza napisanego przez Bonnie Parker.
  • Źródło: José María López Ruiz, Tyrani i zbrodniarze. Najwięksi nikczemnicy w dziejach świata, tłum. Agata Ciastek, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2006, s. 251.
 • Szanowny Panie, dopóki mogę jeszcze oddychać, chciałbym Panu powiedzieć, że robi Pan bardzo eleganckie samochody. Jeśli mogę, jeżdżę wyłącznie fordami. Pod względem prędkości i możliwości unikania kłopotów Ford bije wszystkie inne auta na głowę i choć moja działalność nie jest do końca legalna, to chyba nikomu nie zaszkodzi, jeśli powiem Panu, jak świetnym samochodem jest Pana V8 (…).
  • Opis: list Clyde’a Barrowa do Henry’ego Forda z 10 kwietnia 1934.
  • Źródło: Shaun Usher (zebr. i oprac.), Listy niezapomniane, tłum. Jakub Małecki, Wydawnictwo SQN, Kraków 2013, ISBN 9788379243327, s. 334.

O Bonnie i Clydzie[edytuj]

 • Dziennikarze napiszą potem, że parę dni przed śmiercią Clyde przespał się jednak z Bonnie. Oczywiście – trzeba było i miłość wrzucić do tego garnka. Taki romantyzm a reboours. Ledwie poznali szczęście i już przyszło umierać. W tym momencie zaczynamy się wzruszać. Od wzruszenia tylko krok od apoteozy. Tak też powstała baśń o Bonnie i Clydzie – szalonych straceńcach z Dzikiego Zachodu. A naprawdę nie było nic. Parę trupów małych urzędników, opłakiwanych tylko przez nic nie znaczące, więc i zapomniane przez kronikarzy, żony; parę grobów mniej jeszcze ważnych szeregowych gliniarzy i ciężki pył z cementowni. Poza tym brud, nuda i przemoc. Kubek w kubek to samo, co w Parczewie. Ot i cały amerykański mit.
 • Tych dwoje młodych kochanków stało się w latach trzydziestych najsłynniejszą parą gangsterów Ameryki. Przyczyną tego rozgłosu były ich brawurowe napady, a także to, że w świecie przestępców pojawiła się wreszcie kobieta, która w dodatku okazała się bardziej bezwzględna i okrutna niż jej partner. Bonnie i Clyde, zanim rangersom z Teksasu udało się ich powstrzymać, zabili około dwunastu osób i dokonali wielu napadów na banki, sklepy oraz stacje benzynowe na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych. W ciągu zaledwie dwóch lat postawili na nogi całą armię strażników prawa, którzy usiłowali położyć kres ich zbrodniczej działalności.
  • Autor: José María López Ruiz, Tyrani i zbrodniarze. Najwięksi nikczemnicy w dziejach świata, tłum. Agata Ciastek, Dom Wydawniczy Bellona, Warszawa 2006, s. 248