Przejdź do zawartości

Blockchain

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów

Blockchain – zdecentralizowana baza danych, platforma transakcyjna, zdecentalizowany rejestr transakcji.


A B C Ć D E F G H I J K L Ł M N O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż

  • Aplikacje blockchain są obecne przede wszystkim w branży ochrony danych, IT i opiece zdrowotnej. Także w branży finansowej, która jest bardzo wrażliwa na bezpieczeństwo transferów pieniężnych. Aplikacje blockchain są też stosowane w sektorze publicznym i agendach rządowych zajmujących się na przykład emigracją, danymi wrażliwymi.
  • Blockchain przypomina cement, z którego można zbudować budynek albo drogę, dlatego należy go stale obserwować i śledzić, w którym kierunku będzie się rozwijał. W tej chwili jednym z głównych zastosowań blockchaina są kryptowaluty. W tym zakresie system wymaga ciągłej regulacji w zakresie ochrony przed praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
  • Być może poszukujemy uniwersalnego modelu do zastosowania w różnych sektorach i branżach. Być może któraś z tych korporacji wykorzysta blockchain do usprawnienia swojej działalności, wewnętrznie. Tak jak w przypadku IoT. Trzeba zmienić narrację dla blockchainu. To nie tylko transakcje i rozproszone dane. To nie tylko bitcoin i kryptowaluty. To przyspieszenie decyzji, np. w łańcuchu dostaw może mieć to kolosalne znaczenie.
  • Dużo się zmieniło w postrzeganiu technologii blockchain. Weszła ona przebojem na salony i zaczyna być postrzegana jako kluczowa dla przyszłości przez świat szeroko pojętych finansów, świata polityki, biznesu oraz przez podmioty wdrażające technologie IT w środowiskach biznesowych.
  • Giełda systematycznie poszerza swój strategiczny ogląd i dostrzega potencjał, jaki niesie ze sobą technologia blockchain. Dlatego prowadzimy analizy w kwestii wykorzystania technologii opartej na blockchain. Istnieje duży potencjał wykorzystania tej technologii dla rynku giełdowego, np. w sferze rozliczeniowej poprzez łańcuch bloków między poszczególnymi grupami uczestników obrotu giełdowego. Tu synergia jest potencjalnie duża.
  • Powodem, dla którego bitcoin był i jest nadal bardzo popularny, to fakt, że było to pierwsze wykorzystanie blockchaina. Ale problem bitcoina polega na tym, że jest to blockchain tylko z jedną aplikacją – kryptowalutą. Tymczasem na blockchainie można budować różne aplikacje. Pierwszą była kryptowaluta, ale w tej technologii najbardziej interesujący jest nowy sposób dzielenia się danymi.
  • Powstało już tyle kryptowalut, wzorowanych na Bitcoinie, że mamy do czynienia z bardzo różnorodnymi blockchainami. Do tego można budować prywatne blockchainy o pożądanych cechach. Zrobił się wielki szum wokół blockchaina, na świecie powstało 950 start-upów, które zajmują się tematem. Choć pomysłów jest dużo, niewielki ułamek doczekał się realizacji
  • Technologia blockchainowa to, według mnie, narzędzie, taka pewnego rodzaju rura, dzięki której ludzie będą mogli w szybki i bezpieczny sposób przesyłać informacje. Jest to przyszłość, która na nas czeka. Jeśli gdzieś na świecie właśnie teraz dzieje się rewolucja technologiczna, to ma ona na imię blockchain. Wyobraźmy sobie, że 14-latka używa blockchaina. Nie mając konta w banku, bez pośredników przelewa 3 grosze za filmik swojej koleżanki, która uczy ją jak dobrze pakować plecak do szkoły. Sama jednak również nagrywa filmik, na którym pokazuje, w jaki sposób można wiązać buty na kokardę i w ten sposób zarabia dodatkowe pieniądze. Nie używając gotówki, kupuje kolejne rzeczy. Tak rodzi się cały ekosystem blockchaina.
  • W ostatnim czasie powstało mnóstwo startupów eksperymentujących z technologią rozproszonego rejestru. Wiele organizacji bada możliwość zastosowania blockchain dla różnych branż – od bankowości, przez sektor publiczny, po przemysłowy. Blockchain to platforma na bazie której można wypracować nieskończoną ilość zastosowań dla umów, kontraktów, rejestrów czy Internetu Rzeczy.
  • Usługi finansowe to bardzo dobry przykład, ponieważ ten sektor stosuje wiele z tych aplikacji. Inny obszar to aplikacje dla rządu. Wielki potencjał tkwi również w handlu i w dużych korporacjach. Wiele aplikacji blockchain można wykorzystać w zarządzaniu łańcuchem dostaw. Kluczowe obszary, w których technologia blockchain może być użyteczna, to właśnie usługi finansowe, administracja rządowa, łańcuch dostaw i duże korporacje