Bitwa o Kołobrzeg

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Sanitariuszki w Kołobrzegu

Bitwa o Kołobrzegbitwa stoczona w dniach 4 – 18 marca 1945 roku w mieście Kołobrzeg podczas II wojny światowej, jedna z głównych bitew operacji pomorskiej.

  • Po trzydniowych, bez przerwy prowadzonych walkach i zdobyciu już kilkunastu ulic nastał okres niesamowitego wyczerpania żołnierzy obu walczących stron. Byli wyczerpani nerwowo i fizycznie. Spowodowało to, że walki toczyły się w dzień, a nocą wszyscy spali pokotem.
  • Szczególnie dogodne warunki do obrony stwarzała okalająca Kołobrzeg podmokła dolina szerokości od 600 do 1000 m, pośrodku której znajdował się szeroki rów melioracyjny (szerokości około 6 m i głębokości 2,5 m). W warunkach marcowych roztopów dolina nie tylko była niedostępna dla czołgów, ale nawet pokonanie jej przez piechotę wymagało środków przeprawowych. Sytuacja ta powodowała, że natarcie na miasto musiało się kanalizować wzdłuż dróg i torów kolejowych.
  • Zdobycie Kołobrzegu było pierwszym wielkim samodzielnym zwycięstwem operacyjnym 1 Armii WP. O sukcesie zadecydowało stale poprawiane w toku działań współdziałanie piechoty, artylerii, czołgów, saperów, chemików i lotnictwa. Podczas jedenastodniowej bitwy siły polskie stale narastały, dochodząc do 60 proc. 1 armii Wojska Polskiego.